Korak od šećerne bolesti

Otkrij na vrijeme: 8 upozoravajućih znakova predijabetesa

Evo što sve trebaš znati o predijabetesu, uključujući rizične faktore, uzroke i upozoravajuće znakove

profimedia-0557569907.jpg
Foto: Profimedia

Koji su upozorvajući znakovi predijabetesa?

Predijabetes možeš imati godinama bez vidljivih simptoma. Međutim, kako tvoj šećer u krvi ostaje visok tijekom vremena, možeš početi osjećati simptome kako se približavaš dijabetesu tipa 2, koji se pokazuje sličnim znakovima upozorenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato je važno razgovarati sa svojim liječnikom ako imaš čimbenike rizika za predijabetes ili primijetiš bilo koji od sljedećih simptoma, od kojih većina znači da si bliže dijabetesu tipa 2, osobito ako su dosljedni ili se ne mogu objasniti. Prema riječima stručnjaka, oni uključuju:

Potamnjele mrlje na koži

Ovo je jedan od izdajničkih simptoma predijabetesa, prema Udruzi Američke akademije za dermatologiju. Potamnjela koža (koja se manifestira različito ovisno o tonu tvoje kože) može se razviti na područjima poput laktova, koljena, zglobova, vrata i pazuha, a uzrokovana je prebrzom reprodukcijom stanica kože zbog viših razina inzulina. Također možeš primijetiti sitne kožne izrasline na sličnim područjima.

Konstantan umor

Stabilne promjene šećera u krvi tijekom dana pomažu ti u održavanju energije na pravom putu. Kada se šećer u krvi ne kontrolira, možeš doživjeti jak umor, osobito nakon što pojedeš obrok s visokim udjelom ugljikohidrata (budući da se porast glukoze ne može učinkovito obraditi). Tvoja kvaliteta sna također bi mogla značajno pasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Unsplash

Fluktuacije težine

Neobjašnjivo debljanje ili gubitak težine može se dogoditi unatoč tome što jedeš dosljednu količinu kalorija i imaš istu količinu tjelovježbe, a obično je posljedica fluktuacija šećera u krvi, prema Mayo klinici.

Problemi s imunološkim sustavom

Visoki šećer u krvi koji nije kontroliran može oslabiti tvoj imunološki sustav, čineći te osjetljivom na probleme poput čestih prehlada ili ponavljajućih gljivičnih infekcija. Visoke razine glukoze također mogu dovesti do slabe cirkulacije i uzrokovati sporo zacjeljivanje rana, ističe klinika Mayo.

Učestalo mokrenje

Previše šećera u krvi je teško za bubrege jer moraju obraditi tu glukozu. Kao rezultat toga, rade prekovremeno kako bi ga eliminirali iz tijela, pa ćeš se možda osjećati kao da trebaš na wc puno češće nego inače.

Image
Foto: Pexels

Pojačana žeđ

Kako češće mokriš, tvoje šanse za dehidraciju također se povećavaju jer tijelo oslobađa više tekućine, što će često pokrenuti tvoju reakciju na žeđ.

Vrtoglavica

S dehidracijom možeš primijetiti i druge promjene kao što su vrtoglavica ili ošamućenost.

Razdražljivost

Promjene šećera u krvi također mogu dovesti do fluktuacija raspoloženja. To može povećati stres, što može uzrokovati još veći skok šećera u krvi, pokrećući začarani krug.

Image
Foto: Pexels
4/5