Što je zapravo predijabetes?
Kako bi osigurala stalnu energiju koja ti je potrebna za funkcioniranje, tvoje tijelo regulira glukozu u krvi, poznatiju kao šećer u krvi, putem inzulina, hormona koji proizvodi tvoja gušterača (duga, ravna žlijezda koja se nalazi iza i ispod tvog trbuha). Glavni zadatak inzulina je pomoći usmjeravanju šećera u krvi u tvoje stanice, koji se zatim koristi kao gorivo za sve vrste procesa.
Ako imaš predijabetes, tvoje stanice ne reagiraju na inzulin kako bi trebale - to je poznato kao inzulinska rezistencija. Tvoja gušterača se pojačava, pumpajući više inzulina kako bi pokušala potaknuti tvoje stanice da reagiraju, objašnjava Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Ipak, na kraju, gušterača također prestaje reagirati zbog porasta šećera u krvi, što postavlja temelje za rane znakove dijabetesa. Ako imaš predijabetes, tvoj šećer u krvi ostaje konstantno viši od normalnog, ali još nije dovoljno povišen da bi se smatrao dijabetesom tipa 2.
Ovi znakovi upozorenja nevjerojatno su česti: primjerice, 1 od 3 odrasle osobe u SAD-u ima predijabetes, a više od 80 posto njih to ni ne zna, ističe Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Prema Američkom institutu za dijabetes i bolesti probave i bubrega, oni s predijabetesom imaju do 50 posto šanse da razviju dijabetes tipa 2 unutar 5 do 10 godina od početne dijagnoze, ali dr. Tran dodaje da se to može dogoditi i brže bez intervencije, pogotovo ako nisi svjesna problema.