Zbog povećanog broja oboljelih od ospica krajem prošle, te početkom ove godine, u Europi i Ukrajini postoji povećani rizik obolijevanja od ospica za navijače koji planiraju posjetiti europsko nogometno prvenstvo EURO 2012., a koji ranije nisu bolovali od ospica ili nisu cijepljeni protiv te zarazne bolesti. Zato su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uputili preporuku osobama koje nisu preboljele ospice ili nisu cijepljenje protiv ospica, a putuju na nogometno prvenstvo, da se cjepe protiv ospica u epidemiološkim službama županijskih zavoda za javno zdravstvo ili u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Preporuka je da oni koji nisu cijepljeni to učine barem dva tjedna prije odlaska na nogometno prvenstvo. Za dodatne informacije svi zainteresirani se mogu javiti na broj telefona Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: 01/ 46 83 004.
Epidemija ospica u Ukrajini
Svi navijači koji će u lipnju posjetiti Ukrajinu, jednog od domaćina Svjetskog nogometnog prvenstva uz Poljsku, trebali bi se cijepiti protiv ospica. Prema podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, epidemija ospica u Ukrajini prošle je godine zahvatila više od pet tisuća ljudi, a pogodila je zapadni dio zemlje koji graniči s Mađarskom, Poljskom i Slovačkom. Očekuje se da će širenje epidemije dosegnuti vrhunac od veljače do lipnja. Ospice su se raširile i po Europi, pa je tako u 36 europskih zemalja zabilježeno čak 26.000 oboljelih od ospica. Lani je od ospica u Europi umrlo devet osoba, od kojih šest u Francuskoj. Oko 90 posto europskih slučajeva zaraze ospicama zabilježeno je među adolescentima i odraslima koji nisu cijepljeni ili ljudima za koje se nije znalo jesu li cijepljeni. U Hrvatskoj je pojava ospica prava rijetkost, jer je veliki postotak populacije obuhvaćen cijepljenjem protiv ospica.
Virusna bolest koja se brzo širi
Ospice su virusna, zarazna bolest koju karakteriziraju povišena tjelesna temperatura i osip koji se širi po cijelom tijelu. Sitne, crvene pjegice prvo zahvaćaju čelo, vrat i područje ispod uha, a nakon toga se šire po cijelom tijelu. Infekcija se prenosi kapljicama prilikom kašlja, kihanja ili govora zaražene osobe, a zdrava osoba ih inhalira u svoje dišne putove. Nakon par dana kašalj, umor i vrućica nestaju, a ospice koje su se pojavile među prvima i bile izrazito crvene, postaju blijede i svjetlije. Bolest najčešće pogađa djecu. Pošto su ospice česta bolest kod djece, koju većina ljudi i preboli u tom periodu, tijelo stvara protutijela koja prilikom svake slijedeće izloženosti toj bolesti neutraliziraju virus ospica. Tako se samo kod osoba koje nisu u djetinjstvu preboljele virus ospica, može javiti bolest u odrasloj dobi.Ne postoji adekvatan lijek protiv ospica. Preporučuje se kućno liječenje u prostoriji koja je prozračena i bez jakog osvjetljenja. Za snižavanje temperature propisuje se paracetamol, a neophodno je i mirovanje i lakša prehrana.
(M.G.)