Globalni životni vijek u prosjeku iznosi 71.4 godinu. To, naravno, znači da je u nekim dijelovima svijeta životni vijek kraći, a u drugima puno dulji.
Pet gradova na svijetu pripadaju upravo posljednjoj kategoriji. Poznati su kao 'Plave zone' - nazvani po plavim krugovima koje su istraživači nacrtali kako bi identificirali geografska područja u kojima su ljudi jako zdravi i žive nevjerojatno dugo.
Poznati svjetski istraživač Dan Buettner predvodi timove znanstvenika koji diljem svijeta otkrivaju tajne Plavih zona, a za Time je otkrio zašto stanovnici ovih područja žive tako dugo, ali i kako i mi ostali možemo 'posuditi' njihove navike.
Sardinija, Italija
Prehrana koja se temelji na bilju, voću i povrću te svakodnevna tjelesna aktivnost i obiteljska bliskost omogućili su ovoj Plavoj zoni najveću koncentraciju muških stogodišnjaka na svijetu. (Ovčari, koji imaju tendenciju hodati najmanje osam kilometara na dan, i muškarci koji imaju kćeri, te dobivaju posebu njegu kako stare, žive čak i dulje od većine iz ovog područja.) Također nije na odmet ni što se marker M26, genetska varijanta povezana s ekstremnom dugovječnošću, prenosila generacijama u ovoj zajednici.
Okinawa, Japan
U mnogim Plavim zonama ističu se obitelj i zajednica, ali povezanost dostiže svoj vrhunac u ovoj japanskoj kulturi. Stanovnike otoka Okinawa podržavaju njihov mali, ali usko vezani društveni krug koji je opstao tijekom čitavih životnih uspona i padova, a koji pruža socijalnu potporu dovoljno snažnu da priguši mentalne stresore i pojača zajedničko zdravo ponašanje. Rezultat? Kultura koja se može pohvaliti najdugovječnijim ženama na svijetu, a mnoge imaju i više od 100 godina.
Nicoya, Kostarika
Većina stanovnika u Plavim zonama izbjegava procesuiranu hranu, ali stanovnici poluotoka Nicoye prehranu su odveli na potpuno novu razinu. Oni svoj kalorijski unos tradicionalno dobivaju od mahunarki, kukuruza, raznih tikvi te tropskog voća. Ovakva prehrana bogata hranjivim tvarima - te puno vremena provedenog na otvorenom - čini snažno i zdravo stanovništvo. Također, 'plan de vida' iliti živtna svrha, pomaže im da ostaju mentalno i duhovno ispunjeni do dobi od 90, ali i više godina.
Loma Linda, Kalifornija - SAD
Jedina američka Plava zona utočište je Kršćanske adventističke crkve, a zajednički skup načela, naglasak na zajednici i pridržavanju subote - dana odmora, razmišljanja i punjenja - očito pomažu adventistima Loma Linde da žive 10 godina dulje od svojih sunarodnjaka. Mnogi izbjegavaju meso i jedu obilje biljaka, cjelovitih žitarica i orašastih plodova.
Ikarija, Grčka
Žestok osjećaj otočkog ponosa Ikarci ulažu u svoju zajednicu. To, u kombinaciji s kasnijim odlaskom u krevet koje nadoknađuju svakodnevnim poslijepodnevnim snom i strogim pridržavanjem mediteranske prehrane - puno voća, povrća, mahunarki, integralnih žitarica, krumpira i maslinovog ulja - rezultat je toga da jedan od tri stanovnika ovog otoka živi do svojih devedestih godina, najčešće bez demencije i kroničnih bolesti.