
Promjena prije promjene: 5 stvari koje možeš učiniti prije menopauze

Puno žena često ima vrlo dramatična razmišljanja o menopauzi, da je to ekstreman period u životu jer se pojavljuju valunzi i dramatično znojenje iako je siječanj, a znoj probija kroz majicu. No, predmenopauza i onda menopauza su često puno manje dramatičnije nego što se misli.
Predmenopauza odnosno perimenopauza je nešto čega se svaka žena može bojati, ali ne mora. Ovih sljedećih nekoliko činjenica može ti pomoći da se osjećaš smireno i pripremljeno, ali i da pripremiš svoje tijelo i mozak što je bolje moguće.
Predmenopauza je proces
Službeno, menopauza nastupa kada žena nije imala mjesečnicu 12 mjeseci. No nije tako jednostavno kao što prethodna rečenica zvuči jer menopauza se ne događa odjedanput. Perimenopauza, faza prije menopauze, može potrajati nekoliko mjeseci ili čak do desetljeća. U prosjeku, perimenopauza počinje u 40-ima i traje oko četiri godine.
Upoznaj simptome predmenopauze
Kod prvih znakova perimenopauze žena se može osjećati kao tinejdžerica, ali ne na zabavan način. Osim tih neredovitih mjesečnica, žena može imati osjetljive grudi i snažan PMS. U jednom trenutku plače, a u drugom je razdražljiva. Sve ovo mogu biti znakovi predmenopauze.
Kako je menopauza sve bliže simptomi se mogu pojačati, a to može značiti da se mogu pojaviti nesanica, suhoća vagine, nizak libido (seksualni nagon) i zloglasni valunzi (iznenada osjeća toplinu ili crvenilo bez ikakvog razloga).
Promjene u razini estrogena pokreću valunge, a to za neke žene može biti kao vrtuljak. No, ne treba očajavati
Menopauza možda nije uzrok nekih promjena
No, možda neki simptomi koje imaš uopće nisu posljedica menopauze.
Na primjer, žongliranje s poslom, djecom i starijim roditeljima mogu dovesti do pojave anksioznosti i depresije. Povećanje tjelesne težine, često se pripisuje menopauzi, ima više veze s metabolizmom starenja. Poremećaji štitnjače također mogu oponašati menopauzu. Važno je ne pretpostaviti i misliti to je sad moj život, nego treba provjeriti što se događa i kako to najbolje riješiti.
Način života može olakšati menopauzu
uravnotežena prehrana s puno kalcija
redovito vježbaj
nauči kako smanjiti stres
ograniči kofein i alkohol
spavaj dovoljno
otkrij što utječe na tebe (na primjer začinjena hrana ili vruć tuš mogu izazvati valunge)
Hormonska nadomjesna terapija može donijeti olakšanje
No, ako se ovi simptomi ne smiruju onda mogu pomoći lijekovi. Razgovaraj sa svojim liječnikom o niskim dozama kontracepcijskih pilula, koje mogu regulirati obilne ili neredovite mjesečnice tijekom rane perimenopauze. Bliže menopauzi, hormonska terapija može poboljšati simptome kao što su valunge.