Borba s glavoboljom stvarni je problem, a ona predstavlja neugodan osjećaj boli koji se javlja u različitom intenzitetu – od blage i tiskajuće boli do sijevajuće i probadajuće boli, bilo na licu, tjemenu, potiljku ili vratu. Gdje god se javila i kakva god bila, glavobolja ti uvelike može otežati život, posebno ako se pojavljuje učestalo.
Većina glavobolja, koliko god neugodne bile, bezopasne su i rješavaju se tabletom protiv bolova, no postoji više vrsti glavobolja. Najpoznatija od njih je migrena, od koje u Hrvatskoj boluje oko 400.000 osoba. Ipak, migrene su samo jedna od vrsti glavobolja koje se mogu pojaviti, a svaka od njih teška je na svoj način.
Znati koju vrstu glavobolje imaš može ti uvelike pomoći u njezinom liječenju, pa smo zato izdvojile šest najčešćih tipova glavobolja - evo kako ih prepoznati i što učiniti kod svakog od njih.
Tenzijske glavobolje
Ova se vrsta glavobolje obično javlja kao osjećaj pritiska ili zatezanja oko glave i obično uključuje cijelu glavu. Smanjivanje stresa može biti od velike pomoći u poboljšanju ove glavobolje, kao i lijekovi protiv bolova koji se mogu kupiti bez recepta, poput ibuprofena i paracetamola. Ipak, ove lijekove ne bi trebala uzimati svakodnevno za liječenje ove vrste glavobolje i trebala bi posjetiti liječnika ako se ova vrsta glavobolje pojavljuje više od nekoliko puta tjedno.
Migrene
Migrenske glavobolje obično se manifestiraju kao pulsiranje, s jedne ili druge strane glave. Migrene često mogu biti povezane s mučninom ili povraćanjem, kao i s osjetljivošću na svjetlost ili zvuk. Nesteroidni protuupalni lijekovi mogu pomoći u smanjenju boli ako ti se migrene javljaju rijetko, no ako se pojavljuju više od jednom tjedno, liječnik može propisati lijekove za sprječavanje migrene, koji uključuju lijekove protiv napadaja, antidepresive ili antihipertenzivne lijekove.
Bol u sinusima
Bol u sinusima ili sinusna glavobolja manifestira se bolovima u prednjem dijelu glave, na području sinusa, kao i s pritiskom povezanim s glavoboljom. Može se liječiti ispiranjem sinusa, kao i nesteroidnim protuupalnim lijekovima, no najbolje je da liječnik procijeni kakvo je stanje tvojih sinusa i utvrdi je li to stvarno vrsta glavobolje koju imaš te je li potrebna slika tvojih sinusa za daljnju procjenu. Ponekad do ove vrste glavobolje može doći zbog infekcija sinusa, pa će ti možda trebati antibiotici za liječenje.
Glavobolje u serijama (klaster glavobolje)
Klaster glavobolje javljaju se kao probadajuća bol na jednoj strani glave, povezana sa suzenjem jednog oka i znojenjem lica. Klaster glavobolje ili glavobolje u serijama obično su vrlo kratkotrajne (traju manje od 30 minuta), ali se javljaju mnogo puta u danu ili tjednu - zato ih se naziva i glavoboljama u serijama. Ove se glavobolje mogu akutno liječiti kisikom i drugim preventivnim tretmanima, no najbolje je posavjetovati se s liječnikom kako bi utvrdio o kojoj je glavobolji točno riječ.
Hormonske glavobolje
Ponekad žene mogu osjetiti glavobolju ili migrenu koje su puno gore u vrijeme menstruacije. Takve, menstrualne migrene obično se liječe sličnim tretmanima kao i klasične migrene, iako ti liječnik može preporučiti prilagodbu lijekova u vrijeme menstruacije.
Povratne glavobolje (uzrokovane uzimanjem lijekova)
Povratne se glavobolje mogu pojaviti kao bilo koja od gore navedenih glavobolja, iako se najčešće javljaju kod migrena ili tenzijskih glavobolja. Povratne glavobolje nastaju kada se određeni lijekovi koji se koriste za liječenje akutnih simptoma glavobolje koriste prečesto. Na primjer, netko tko svakodnevno uzima ibuprofen ili paracetamol za liječenje glavobolje, počet će razvijati povratne glavobolje. Od svakodnevnog uzimanja preventivnih lijekova koje je propisao liječnik ne može se oporaviti, a najbolji je tretman u ovoj situaciji prestanak svakodnevnog uzimanja akutnih lijekova, kako bi svom tijelu dala odmor.