Meditacija je oblik duhovne vježbe kojom se uz pomoć dubokog disanja i kontroliranja misli pokušava postići unutarnji mir. Meditacija je porijeklom iz istočnih religija kao što su budizam i hinduizam, međutim zbog svojih brojnih prednosti, osobito za mentalno zdravlje, postaje sve popularnija i u zapadnom svijetu.
Osim mira, meditacija nam pomaže da lakše kontroliramo vlastite emocije i da se fokusiramo na ono što je bitno. Također, oslobađa od stresa i anksioznosti te poboljšava koncentraciju.
Svi koji su isprobali meditirati, znaju kako je ova duhovna praksa izuzetno učinkovita, a mnogima je uvelike poboljšala život. Želiš li isprobati meditaciju, no ne znaš odakle krenuti, u nastavku ti otkrivamo nekoliko jednostavnih uputa.
Uzmi si vremena
Uz današnji brzi životni tempo pronalaženje vremena za meditaciju može se činiti kao pravi izazov. Imamo posao, djecu, sastanke, druženja s prijateljima, društvene mreže, Netflix... Ipak, meditaciju možeš uključiti u svoju dnevnu rutinu i ona može postati uobičajena navika poput tuširanja, pranja zubiju, itd. Isprva će biti teško, no treba biti ustrajan dok ti ne prijeđe u naviku. Istraživanja su pokazala da su prva tri tjedna prakticiranja meditacije najteža. Većina onih koji redovno meditiraju čine to otprilike oko 20 minuta dnevno, na početku dana ili pak prije spavanja. Za početak, biti će dovoljno i pet minuta dnevno, a kasnije možeš produljiti vrijeme na deset minuta pa na petnaest i na kraju na dvadesetak minuta. Da bi meditacija postala dio tvoje svakodnevne rutine, potrebno je biti uporan i dosljedan te meditirati baš svaki dan.
Napravi prostor
Da bi meditiranje bilo uspješno, potrebni su mir i tišina. Stvori si prostor u svom domu u kojem ćeš se osjećati udobno i sigurno. Također, važna je tišina. Možeš sjediti na podu ili pak na stolici, ovisno o tome kako ti više odgovara.
Pronađi idealnu pozu
U početku, izbjegavaj meditirati na krevetu ili u ležećem položaju, osim ako imaš problema s leđima. Meditacija je vježba svjesnosti i usredotočenosti pa ti ne smije biti baš toliko udobno da utoneš u san. Odlučiš li meditirati u tradicionalnoj pozi, sjedni na pod s prekriženim nogama ili pak ih ispruži ispred sebe. Ispod guzice stavi jastuk, a kukovi moraju biti malo iznad visine koljena jer to omogućuje bolje držanje. Važno je sjediti uspravno i osjetiti vlastitu kralježnicu. Glavu lagano digni, a ruke položi na noge. Ako imaš određene ozljede, možeš sjesti i na stolicu, a u tom slučaju ruke moraju biti opuštene uz noge. Želiš li leći, ispod glave stavi jastuk i dopusti da ti ruke padnu uz tijelo, dlanove okreni prema gore.
Ne uzrujavaj se kad su u pitanju oči
Postoje ljudi koji vole meditirati otvorenih očiju, dok drugi to radije čine sa zatvorenim očima. Pravila nema, a ti napravi onako kako ti više odgovara. Odlučiš li imati otvorene oči, pronađi ispred sebe jednu točku na koju ćeš se fokusirati, ali nema potrebe za 'oštrim fokusom' i naprezanjem. Odlučiš li zatvoriti oči, fokusiraj se na vlastito disanje i na sadašnji trenutak.
Samo diši
Nakon što si pronašla svoj idealan položaj, diši. Diši normalno, bez opterećenja.
Nastavi disati
Nakon toga, počni usmjeravati svu svoju pažnju na disanje. Budi svjesna svakog udisaja i izdisaja. Osjeti kako hladan zrak ulazi kroz tvoja usta i nosnice i kako topli zrak izlazi. Možeš se fokusirati i na pokrete svog trbuha. Ako ti je to preteško, isprobaj disati uz brojanje.
Nemoj se zanemarivati mislima
Sasvim je normalno da će ti na početku biti jako teško riješiti se vlastitih misli tijekom meditacije, no ne brini. To se dešava svima, a s vremenom ćeš naučiti kako blokirati razmišljanje i kako se fokusirati samo na disanje. Kad to naučiš, naučila si meditirati.
Budi zahvalna
Nakon što otvoriš oči i završiš s meditacijom, odvoji trenutak i zahvali se svemiru na svemu što imaš. Zahvali i sama sebi što se brineš za svoje mentalno zdravlje. Uživaj u svom danu!
Foto: Unsplash