Gotovo da nema osobe koja ne voli grickati kuhani ili pečeni kukuruz s klipa. Upravo je ova namirnica postala zaštitni znak posljednjih dana ljeta, ali i jela koje spremamo u ranu jesen. Osim što ga možemo kuhati i peći, kukuruz je ujedno i odličan dodatak salatama, a može biti i zvijezda jela.
Kukuruz je iz Južne Amerike stigao krajem 15. stoljeća, a već se u 16. vrlo brzo proširio poljima Hrvatske. Sjemenke kukuruza su obično žute boje iako postoji cijeli niz boja od ljubičaste do bijele. Vrlo je važna industrijska sirovina jer se svaki dio biljke može iskoristiti. U kulinarstvu je to najčešće sam klip, ali se mogu upotrijebiti i drugi dijelovi. Nama je posebno zanimljiva činjenica da je upravo klip kukuruza riječ koja u hrvatskom jeziku ima najviše sinonima, njih gotovo 50. Među najpopularnijima su oklasak, batuček, kumina, kocen, štruk i tulina.
Osim što ima mnogo naziva, kukuruz ima i mnogo načina pripreme. Možemo ga peći, kuhati, konzervirati ili smljeti u brašno od kojeg možemo napraviti sve što zamislimo - od jutarnjih pahuljica, kolača, kruha, knedlica za juhu do zapečene palente i tortilja. Osim kukuruza šećerca kojeg koristimo u ove svrhe, postoji i kukuruz kokičar od kojeg radimo, naravno, kokice. Najzdraviji je kada se jede cjelovit i ne previše prerađen.
Kao i sve žitarice, kukuruz ima visok postotak ugljikohidrata i vlakana. Osim toga sadrži pristojnu količinu proteina, oko 10-15 posto. Upravo zbog toga su kokice odličan snack, ali kod pripreme moramo paziti da ne pretjeramo s maslacem ili uljem jer tada postaju nezdrave. Žuti klipovi su bogati manganom, fosforom, magnezijem, cinkom i bakrom, a sadrže i vitamin B6 te niacin i pantotensku kiselinu.
Kako bi osjetili sve ove benefite i uživali u okusu kukuruza, pronašle smo nekoliko odličnih ranojesenskih recepata s kukuruzom.