Brojne osobe svih dobi, posebno tijekom hladnijih jesenskih i zimskih mjeseci, pa čak i po nekoliko puta u kraćim ili dužim intervalima, iskuse grlobolju. Ne mora biti praćena povišenom temperaturom, niti bilo kojim drugim simptomom prehlade kako bi bila iznimno neugodna. Uzrok upale grla zimi najčešće su virusi, dok je u manjem broju slučajeva riječ o bakterijskim infekcijama.
I dok simptomi grlobolje koju izazivaju virusi i bakterije mogu biti jednaki, bakterijske upale mogu se liječiti antibioticima, dok je virusne upale nabolje liječiti bilo domaćim, bilo farmaceutskim sredstvima za ublažavanje simptoma, koji se mogu kupiti u ljekarnama bez recepta.
Također, ako je riječ o upalama koje nisu praćene visokom temperaturom duljom od tri dana, ne preporučuje se odlazak liječniku. Većina inače zdravih odraslih osoba ima dovoljno jak imunitet, kojim se tijelo samo brani od bakterijskih i virusnih infekcija grla i cjelokupnoga dišnog sustava, a ako mu još pripomognete s „domaćim“ lijekovima, simptomi će brže nestati.
Vjerojatno ste za neke već sigurno čuli, a neke i primjenjujete u ovim zimskim mjesecima, no vjerujemo da ćemo vam sigurno otkriti još koju malu tajnu kućne ljekarne za koju niste znali. Svi nabrojani „lijekovi“ u potpunosti su sigurni i mogu vam u vrlo kratkom roku olakšati neugodne simptome grlobolje, a naposljetku i njihovo prevladavanje.
15 odličnih savjeta
1. Nekoliko puta na dan ocijedite svježi limun, naranču i grejp, zasladite žlicom meda.
2. Pijte čaj od sušene kadulje, a ako imate problema i s nakupljenom sluzi u grlu, u kadulju dodajte i sušeni sljez. Zasladite ga medom. Čajem od kadulje možete i ispirati usnu šupljinu i grlo (u tom slučaju nemojte ga zaslađivati).
3. Pijte čaj od macine trave, pomaže u smanjenju upale i razrjeđivanju sluzi.
4. Ako imate problema i sa sinusnom upalom ili pak hunjavicom, ispirite nosnu šupljinu toplom slanom vodom, s pomoću roga za ispiranje nosne šupljine. Ispiranjem nosa dezinficirat ćete i usnu šupljinu. Toplom slanom vodom možete ispirati usnu šupljinu i grlo grgljanjem.
5. Svakodnevno konzumirajte domaću pileću juhu s povrćem. Ona će pomoći vašem tijelu da lakše prebrodi prehladu, a bit će vam ugodna za grlo.
6. Uzimajte 600 miligrama češnjaka u kapsulama jer ima vrlo jako i učinkovito protuupalno svojstvo, te pomaže u obnavljanju imuniteta.
7. Pijte domaću medenu rakiju, dva puta dnevno po 0,03 mL radi dezinfekcije grla.
8. Jedite što ljuću hranu (s ljutim papričicama), što će pomoći u dezinfekciji grla.
9. Inhalirajte se dva do četiri puta dnevno – čajem od kamilice, mente.
10. Upotrebljavajte ovlažiače zraka, posebno noću, što će spriječiti isušivanje grla, te pogoršanje upale.
11. Upotrebljavajte sprej od propolisa ili kapi od propolisa, dva do tri puta dnevno, što će vam pomoći u suzbijanju upale.
12. U ljekarni kupite vitamin C kao dodatak prehrani, te ga uzimajte 1000 mg dnevno.
13. Kupite pastile za ublažavanje simptoma grlobolje.
14. U slučaju jake grlobolje popijte tabletu protiv bolova: ibuprofen, paracetamol ili naproxen…
15. U ojačanju imuniteta još vam mogu pomoći kapsule probiotika, ehinaceja, ulje crnog kima, đumbir…
Nemojte odmah trčati liječniku po antibiotike. Domaćim lijekovima pomognite vlastitome tijelu u bržem ozdravljenju…