Problemi s plodnošću

Muška neplodnost: 5 stvari koje svaki par treba znati

Muška neplodnost je tema o kojoj se vrlo rijetko govori, a vrlo je važna s obzirom na to da se u Hrvatskoj oko 17 posto parova bori s neplodnošću

profimedia-0167675188.jpg
Foto: Profimedia.hr

Svi imaju biološki sat, ali kod muškaraca je sporiji

Najveći problem s plodnošću je činjenica da ljudi čekaju predugo kako bi dobili djecu. Odgađanje potomstva jako utječe na žensku plodnost, ali ova problem se tiče i muškaraca iako se često ne razmišlja o tome. Istina je da mnogi muškarci postaju očevi u pedesetima i kasnije. Iako svi znamo da su Richard Gere i Mick Jagger postali očevi i u sedamdesetima ipak ovo ne vrijedi za svakog muškarca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvodnja spermija i mobilnost počinju padati puno sporije u odnosu na žensku plodnost. Taj pad počinje u četrdesetima kada krenu polako padati razine testosterona u tijelu što utječe na kvalitetu i kvantitetu spermija. Istraživanja pokazuju da dob muškarca utječe na vjerojatnost začeća. Jedna studija je pokazala da čak i kada je žena mlađa ipak se smanjuje vjerojatnost začeća. Ako žena ima 25 godina i manje, a muškarac 45 godina i više čak četiri puta se produljuje vrijeme potrebno za začeće. Kada žena ima 35 i više, a partner više od 45 godina treba to vrijeme se produljuje pet puta.

Još neka istraživanja pokazala su starija dob muškarca utječe na ženino zdravlje u trudnoći pa je veći rizik od preeklampsije, gestacijskog dijabetesa, čak i preranog porođaja. Bebe koje imaju očeve starije od 45 godina imaju 14 posto veću vjerojatnost da će se ranije roditi u odnosu na bebe koje imaju mlađe očeve, a ista je vjerojatnost da će imati manju porođajnu težinu.

Image
Foto: Pexels
4/6