Mali vodič za prirodno liječenje hemoroida

Hemoroidi se ne moraju trpjeti - saznajte sve o prevenciji, liječenju i samopomoći koji pomažu

Mali vodič za prirodno liječenje hemoroida

O njima se baš i ne priča, ali mnogi od nas pate zbog hemoroida koji nisu ništa drugo do proširene vene. No, hemoroidi se ne moraju trpjeti i zato ti donosimo mali vodič za liječenje hemoroida uz koji ćeš saznati sve o prevenciji, liječenju, samopomoći, ali i o ljekovitom bilju koje pomaže kod hemoroida

Ako ste ih ikada imali, vjerojatno znate koliko hemoroidi mogu biti neugodni. Hemoroidi su upaljene i otečene krvne žile – vene, inače normalno prisutne u i oko anusa te donjeg dijela rektuma. Najčešći su razlozi njihova nastanka naprezanje prilikom vršenja nužde, dugotrajno sjedenje i povećani pritisak na te vene tijekom trudnoće. S obzirom na poziciju, mogu biti unutarnji (smješteni unutar rektuma) i vanjski (smješteni ispod kože oko anusa). Iako se o njima nevoljko priča, hemoroidi su česta pojava – do 50. se godine polovica odraslih susreće sa svrbežom, nelagodom i krvarenjem koje upućuje na prisutnost hemoroida. No, ublažavanje simptoma hemoroida moguće je već uvođenjem promjena načina života.

Simptomi hemoroida

Iako hemoroidi ne ugrožavaju ljudski život, mogu biti neugodni i bolni. Neki od simptoma uključuju:

  • bezbolno krvarenje tijekom obavljanja nužde koje se manifestira kroz malu količinu krvi vidljivu na toaletnom papiru
  • svrbež ili iritaciju analnog područja
  • bol i nelagodu
  • oteklinu oko anusa
  • kvržicu u području anusa osjetljiva na dodir

Simptomi variraju ovisno o položaju hemoroida. Unutarnji hemoroidi leže unutar rektuma zbog čega nisu vidljivi i ne izazivaju nelagodu. Ali naprezanje ili iritacija prilikom prolaska stolice može oštetiti osjetljivu površinu hemoroida i potaknuti krvarenje. Ponekad naprezanje može gurnuti unutarnji hemoroid izvan analnog otvora, zbog čega on strši te izaziva bol i iritaciju. Vanjski hemoroidi nalaze se ispod kože oko anusa, a uslijed iritacije izazivaju svrbež i krvarenje. Ponekad se krv u vanjskom hemoroidu može zgrušati i stvoriti ugrušak, što rezultira jakom boli, upalom i oteklinom.

Uzroci nastanka hemoroida

Vene oko anusa se rastežu pod pritiskom te mogu nateći. Otečene vene (hemoroidi) mogu se razviti zbog povećanog pritiska u području donjeg rektuma i to zbog niza faktora. Neki od njih su preveliko naprezanje prilikom vršenja nužde, predugo sjedenje na WC-školjki, pretilost, kroničan proljev ili zatvor, trudnoća ili prehrana siromašna vlaknima. Šansa za dobivanjem hemoroida povećava se sa starijom životnom dobi jer tkivo koje podupire vene u rektumu i anusu slabi i s godinama gubi elastičnost.

Kada je vrijeme za posjet liječniku?

Krvarenje tijekom vršenja nužde najčešći je znak hemoroida. No, rektalno krvarenje može biti prisutno i kod drugih bolesti kao što su kolorektalni ili analni rak. Nemojte pretpostaviti kako do krvarenja dolazi zbog hemoroida i time izbjeći posjet liječniku. Vaš liječnik može izvršiti pregled i obaviti pretrage kako bi dijagnosticirao hemoroide i odbacio druge, pogubnije dijagnoze. Također, razmislite o odlasku liječniku ako hemoroidi izazivaju bol, krvare često i obilno ili ako se stanje ne poboljšava nakon liječenja kod kuće.

Ako se simptomi hemoroida javljaju usporedno s promjenama u ritmu peristaltike crijeva, ako je stolica tamna, kestenjasta ili pomiješana s krvlju, smjesta konzultirajte liječnika. Takva stolica može upućivati na obilno krvarenje u probavnom traktu. Iako su komplikacije zbog hemoroida rijetke, može se razviti anemija. Kroničan gubitak krvi zbog hemoroida može dovesti do pada crvenih krvnih zrnaca odgovornih za opskrbu stanica kisikom, što rezultira umorom i slabošću.

Kod liječnika

Ako imate simptome hemoroida, pripremite se za posjet liječniku. Ovisno o vašim simptomima, liječnik vaš može uputiti specijalisti kako bi se postavila pravilna dijagnoza. Stoga je važno da se dobro pripremite za posjet liječniku jer je svaka informacija dobrodošla. Raspitajte se postoje li kakve restrikcije kojih se morate pridržavati prije posjeta liječniku. Zapišite koji simptomi vas muče i kako dugo, kao i prehrambene navike (posebno unos vlakana) te popis lijekova koje koristite.

Vaš će liječnik već jednostavnim pregledom ustanoviti imate li vanjske hemoroide. Dijagnosticiranje unutarnjih hemoroida uključuje pregled prstom analnog kanala i rektuma u potrazi za anomalijama. Kako su unutarnji hemoroidi mekši pa ih je teže otkriti prstom, radi bolje vizualizacije pregled može uključivati i anoskopiju (pregled instrumentom za vizualizaciju unutrašnjosti anusa) i proktoskopiju (pregled cijelog rektuma). Vaš liječnik može preporučiti i kolonoskopiju ako vaši simptomi ukazuju na neku drugu bolest probavnog sustava ili ako imate povećani rizik za rak debelog crijeva.

Kako si možemo sami pomoći?

Blagu bol, oticanje i upalu moguće je ublažiti tretmanima kod kuće, što su često i jedini tretmani koje ćete trebati. Korisno je kupanje u toploj kadi ili primjena sjedećih kupki dva do tri puta dnevno s čistom, toplom vodom. Održavajte analno područje čistim kupanjem ili tuširanjem, ali izbjegavajte sredstva za pranje ili maramice na bazi alkohola. Koristite toplu vodu jer čak i običan sapun može pogoršati stanje, a nakon pranja posušite područje anusa sušilom za kosu. Kako bi područje anusa bilo čisto, nakon vršenja nužde upotrijebite mokar WC-papir bez dodatka parfema ili alkohola. Za smanjenje otekline koristite paketić leda ili gela za hlađenje, a ako bol postane nepodnošljiva, uzmite oralno sredstvo protiv bolova. Korisne su i masti na bazi ljekovitog bilja koje ublažavaju probleme s hemoroidima.

Ovim bi se tretmanima simptomi hemoroida trebali povući kroz tjedan dana, ali otiđite liječniku ako se to ne dogodi ili ako vas muči velika bol i obilno krvarenje. Međutim, ponekad je potrebna liječnička intervencija. Ako hemoroidi uzrokuju blagu nelagodu, liječnik vam može preporučiti bezreceptne kreme ili obloge koji ublažavaju svrbež i bol. Minimalno invazivnim zahvatima vaš liječnik može ukloniti posebno bolne hemoroide sklone čestom krvarenju, kao što je podvezivanje hemoroida gumenom trakom koja obustavlja dotok krvi nakon čega hemoroid otpadne ili sklerozacija čime se hemoroidalni jastuk nakon ubrizgavanja lijeka smanji na normalnu veličinu. U slučaju da se prethodne metode pokažu neuspješnima, slijedi kirurško odstranjivanje hemoroida.

Prevencija će ublažiti simptome

Najbolji način za borbu protiv hemoroida je održavanje stolice mekom kako bi defekacija bila lakša. U preveniranju hemoroida i ublažavanju simptoma mogu pomoći sljedeći savjeti. U prehranu uvedite hranu bogatu vlaknima. Konzumirajte više voća, povrća i cjelovitih žitarica. Zahvaljujući tome, stolica će biti mekša čime se izbjegava naprezanje koje uzrokuje hemoroide ili pogoršava postojeće simptome. Vlakna uvodite postupno kako biste izbjegli poteškoće kao što su nadutost i plinovi. Usto svakako unosite dovoljno tekućine – pijte šest do osam čaša vode ili druge tekućine, ali izbjegavajte alkohol.

Razmislite i o dodacima prehrani bogatim vlaknima. Većina ljudi prehranom ne uzima dnevne doze vlakana, što za muškarce iznosi 38 g, a za žene 25 g. Dodaci prehrani mogu pomoći u ublažavanju simptoma i krvarenju uzrokovanom hemoroidima. Ako se odlučite za suplemente, pijte do osam čaša vode dnevno jer u suprotnom može doći do zatvora.

Svakako izbjegavajte naprezanje i zadržavanje daha prilikom vršenja nužde jer to povećava pritisak u venama u donjem dijelu rektuma. Nikako nemojte izbjegavati odlazak na WC ako osjetite potrebu. Usto, izbjegavajte duge periode sjedenja i umjesto toga budite aktivni. Tjelovježba pomaže u prevenciji zatvora i smanjenju pritiska na krvne žile, do čega dolazi zbog predugog sjedenja ili stajanja. Osim toga, vježbanje dovodi do gubitka kilograma i smanjenja tjelesne težine koja pridonosi nastanku hemoroida.

Preuzeto s: Naturala.hr