Dosta vam je raznih analgetika koje pijete kada vas boli glava? Za to postoji rješenje, a to je korištenje ljekovitog bilja koje vam može pomoći u prevladavanju glavobolja. Ljekovito bilje je mnogo blaže od raznih analgetika, te zdravije, ali mora se jednako uzimati s oprezom jer prevelika konzumacija ljekovitog bilja isto može uzrokovati određene komplikacije u vašem tijelu, pa na kraju krajeva i jače glavobolje.
Također, kronični bolesnici, trudnice i dojilje se trebaju savjetovati s farmaceutom ili liječnikom prije nego što počnu s uzimanjem određenih biljnih pripravaka. No, neka vas to ne obeshrabruje jer pravilnim uzimanjem, ljekovito bilje vam itekako može pomoći u prevladavanju glavobolja bez sintetičkih lijekova.
Povratić (lat. Tanacetum parthenium)
Ova zanimljiva biljčica odavno je poznata kao biljka koja pomaže prilikom glavobolja, jer ima svojstva ibuprofena. Sadrži skupinu aktivnih sastojaka koji se zovu sesquiterpen laktoni, a najvažniji među njima je parthenolid. No, treba se uzimati u kontroliranim količinama, jer prema nekim istraživanjima, ova biljka uzrokuje grčenje žila u glavi.
Dokazano je da može pomoći u ublažavanju migrenoznih glavobolja, ako se pije jedna šalica čaja dnevno. Također, treba imati na umu da nije učinkovit kod akutnih migrena.
Menta (Mentha Piperita)
Ovo je možda jedna od najpoznatijih ljekovitih aromatičnih biljaka koja je ujedno i stoljećima upotrebljavana za ublažavanje glavobolja. Novija istraživanja koja su provedena u posljednja dva desetljeća, pokazala su mješavina etanola koja sadrži 10 posto ulja od mente ima jednaki efekt kao da ste uzeli 1000 miligrama paracetamola. Druge su pak studije pokazale ulje od mente koje se umasira na sljepoočice, čelo, potiljak može značajno smanjiti bol, kod bilo kojih vrsta glavobolja, pa i onih migrenoznih.
Tu je i čaj od mente, koji može pomoći u smanjenju glavobolje slabijeg intenziteta. Zavrijte tri decilitra vode i u nju stavite jednu do dvije žličice sušene mente, pokrijte posudu i ostavite da odstoji 10 minuta. Procijedite čaj prije nego što počnete piti. Možete ga piti i hladnog do dvije šalice na dan. Dnevnim konzumiranjem smanjit ćete intenzitet glavobolja.
Ginko (Ginko biloba)
Listovi ginko drva su vrlo popularni kada je u pitanju sprečavanje ili ublažavanje glavobolje prirodnim putem. Pomaže u cirkulaciji krvi, pa prema tome pomaže u ublažavanju glavobolja - migrenoznih glavobolja, klaster glavobolja, te glavobolja uzrokovanih mamurlukom. Studije su također pokazale da je ginko smanjio pojavu glavobolja za 80 posto kod osoba koje su ga redovito pile. Ginko može pomoći prilikom vrtoglavica, zujanja i zvonjave u ušima koje mogu biti povezane s glavoboljom.
Nabolje je da ga konzumirate u obliku čaja, a radije boljeg okusa pomiješajte ga s mentom. Treba imati na umu da je ginko biljka koja može uzrokovati određene nuspojave kada se uzima s analgeticima, uključujući aspirin i litij.
Passiflora (Passiflora alata)
Passiflora je biljka koja ima umirujuće djelovanje, pa prije spavanja može pomoći onima koji imaju problema sa spavanjem. Također, neka istraživanja su pokazala da pomaže prilikom tjeskoba, te da ima protuupalna svojstva, te svojstva koja pomažu u ublažavanju bolova, što je savršeno kod glavobolja.
Preporučena količina ove biljke je tri puta na dan u ukupnoj količini do šest grama. Dakle, prilikom pripreme čaja koristite oko dva grama passiflore na tri decilitra vrele vode. Ostavite da odstoji 15 minuta, te nakon toga procijedite čaj.
Moguće je nabaviti i tinkturu od passiflore, a nju možete uzimati u količini između dva do četiri mililitra dnevno.
Crvena ljuta paprika
Mnoge vrste paprika, a posebno ljuta crvena paprika ima u sebi sastojak koji se zove kapsaicin, koji pomaže u otklanjanju bolova, a ponajprije kod pojave klaster glavobolja. Najčešće se može nabaviti u obliku krema koje se nanose na čelo i potiljak za vrijeme glavobolja.
Bijela vrba
Kora bijele vrbe je vrlo popularna kada je u pitanju ublažavanje glavobolja, jer ima djelovanje aspirina. Iako se radi o prirodnom lijeku, ne smije se uzimati dugoročno, kao ni bilo koji drugi analgetik. Također, treba biti vrlo oprezan kada je u pitanju uzimanje kore bijele vrbe s drugim analgeticima.
Postoji nekoliko načina njezina korištenja. Najčešće se kao oblog koristi kora potopljena u hladnoj vodi oko pet sati, a zatim prokuhana do dvije minute. Može se i uzimati i u obliku praha, po jedna žličica u čaj do tri puta dnevno. Tinktura kore bijele vrbe uzima se u dozama između 10 i 20 kapi do četiri puta dnevno.
Končara (Filipendula ulmaria)
Pupoljak končare sadrži salicin isto kao što je slučaj i s korom bijele vrbe, pa zbog toga obje biljke imaju djelovanje poput aspirina.
Pripremite čaj od sušenih pupoljaka, cvijetova i listova, tako da jednu žličicu stavite u 1,5 dcl vrele vode te ostavite da odstoji 20-ak minuta. Možete ju pomiješati s drugim čajem radi boljeg okusa.
(vam)