Moždani udar treći je vodeći uzrok smrti žena u svijetu, a akcijom "Dan crvenih haljina" pokušava se podići svijet o opasnostima moždang udara te ukazati na mogućnosti prevencije i liječenja te bolesti.
Moždani udar treći je vodeći uzrok smrti žena u svijetu, a akcijom "Dan crvenih haljina" pokušava se podići svijet o opasnostima moždang udara te ukazati na mogućnosti prevencije i liječenja te bolesti.
Akcijom se drugu godinu za redom pokušava uputiti javnost u pogubnost moždanog udara u žena te osvijestiti sve nas o zdravom načinu života koji je najbolja prevencija moždanog udara. U organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora Hrvatskog neurološkog društva i Gradskog ureda za zdravstvo, "Dan crvenih haljina" danas je održan na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 11 do 14 sati.
(Foto: Domagoj Biondić i Zvonimir Ferina)
Akcija će se nastaviti 7. veljače stručnim skupom na temu "Žene i moždani udar" u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, a završava svečanim obilježavanjem u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog.
Neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković, Marina Roje Bedeković i Svjetlana Šupe te logopetkinja Dinah Vodanović čine organizacijski odbor ove hvalevrijedne akcije koja je prihvaćena diljem Hrvatske.
Svečano obilježavanje vodit će Vedran Mlikota, a svojim nastupima podršku će dati Boris Svrtan, gudački kvartet Vortex String, Aki Rahimovski i Berislav Blažević. Zvijezde večeri biti će osam hrabrih žena koje su preboljele moždani udar i one će nositi crvene kreacije Loré dizajnerice Lorete Gudelj, Hippy Garden dizajnerice Đurđice Vorkapić, Bite my Style dizajnera Zorana Aragovića, Duchess Snježane Mehun i Tina Brišara te Diane Viljevac, Katarine Mamić i modne kuće Varteks.
Predsjednica Hrvatskog neurološkog društva i članica organizacijskog odbora „Dana crvenih haljina“ prof. dr sc. Zdravka Poljaković ističe važnost ove akcije jer moždani udar pogađa znatno češće žene i jedan je od vodećih uzročnika invaliditeta i smrti.
(Foto: Domagoj Biondić i Zvonimir Ferina)
„Većina moždanih udara može se prevenirati zdravim načinom života te liječenjem prisutnih čimbenika, koje je pak potrebno unaprijed prepoznati. Najvažniji korak u borbi protiv moždanog udara u žena je edukacija - poznajemo li uzroke možemo promijeniti način života i smanjiti rizike, a znanje o simptomima pomoći će nam da pravovremeno reagiramo i tako pomognemo sebi ili drugima ako do moždanog udara ipak dođe“, naglašava prof. dr sc. Zdravka Poljaković.
Hashtag #nosicrveno i ove godine se širi društvenim mrežama i najavljuje „Dan crvenih haljina“, a detalje možeš pratiti na stranicama Hrvatskog neurološkog društva.
Ovaj petak odjeni nešto crveno i podrži ovu hvalevrijednu akciju.