Suprotno vjerovanju, kupus nije osobito hranjivo povrće: daje jedva 40 kalorija na 100 grama - ne više od mahuna, i mnogo manje od, primjerice, krumpira, ali zato sadrži znatne količine fosfora, kalcija, kalija i sumpora, te željeza, bakra, cinka i magnezija. Osobito je bogat vitaminom C, ali i vitaminima A, B1, B2, PP i K.
Svi ti elementi čine kupus hranom s mnoštvom dobrih svojstava, ali samo ako se uzima u sirovu stanju. Važno je pritom birati zelene listove koji su mnogo bogatiji mineralnim solima od bijelih. I još nekoliko "zanimljivosti" oko kupusa: Ne može se poreći da je teško probavljiv i da stvara nadutost, ali je tome glavni "krivac" upravo kuhanje u vodi, jer ga voda lišava elemenata koji pogoduju dobroj probavi. Ne možete li ga uvijek pripraviti u sirovu stanju, možete ga kuhati na pari.
Kiseli kupus također slovi kao teško probavljiv, ali je to zato što se obično spravlja sa suhomesnatim proizvodima, koji mu i daju to svojstvo. Zapravo, fermentacija kupusa tijekom kiseljenja zamjenjuje vrenje koje bi se obavilo tijekom probave. Štoviše, takvo pripravljanje kupusa ima prednost jer zadržava sve mineralne soli i vitamine sirovog kupusa.
No, koliko kupus nije zanimljiv po svojoj prehrambenoj vrijednosti, toliko je koristan zbog svojih ljekovitih svojstava, koja omogućuju ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba. Pogledajte u čemu vam sve kupus može pomoći...
Listovi kupusa imaju zadivljujuća ljekovita svojstva