Koliko god vam je privlačan brončani ten i želite ga postići tijekom ljetovanja što prije, za sunčanje nikako nemojte koristiti kantarionovo ulje. Na jadranskim plažama može se često naći zajedno s maslinovim ulje, i mnoge dovodi do pogrešnog zaključka kako kantarionovo ulje može poslužiti kao prirodna zaštita od sunca. Ono jest blagotvorno i djeluje na razne zdravstvene tegobe, no, može dovesti do fototoksičnosti i većini ljudi povećati izglede za opekotine nastale sunčanjem. Fototoksičnost je reakcija kože koja nastaje djelovanjem UV zraka s određenim sastojcima. Kako oni pojačano apsorbiraju UV zrake, nastaju reakcije poput opeklina. U kantarionovu ulju sa suncem reagira hipericin.
"Sunčeva" biljka
Još je Hipokrat u svojim spisima zabilježio opravdanu medicinsku uporabu gospine trave. Bere se u doba godine kad je sunce najjače, od kraja lipnja do kraja srpnja i ima zlatnožute cvjetiće poput sunca. Iz cvijeta gospine trave dobiva se kantarionovo ulje koje djeluje izrazito dobro kao tretman za strije, ožiljke i kožu koja je suha i oštećena od sunca. Ekstrakti s gospinom travom imaju antibiotsko, antivirusno te pokazuju i antidepresivno djelovanje. Ulje gospine trave može se koristiti kao ulje za zacjeljivanje rana, kod opeklina prvog stupnja, neurodermitisa, kod reumatskih bolova, ugriza kukaca, hemoroida i bolova. Često se ovo ulje koristi u kombinaciji s drugim uljima za tretiranje upale živca i mišića, reume i upaljenih vena.
Kad se koristi u liječenju kožnih oboljenja, potrebno je to mjesto pokriti prije izlaganja suncu. Fotoreakcijom na koži mogu nastati tamne mrlje koje se ne mogu lako ukloniti. Ulje gospine trave svakodnevno se koristi za njegu ili liječenje manjih tegoba, no kao i kod svih preparata, potreban je oprez te je važno savjetovati se s ljekarnikom prije upotrebe.
U narodnoj medicini kantarionovo ulje se pripravlja maceracijom cvjetova gospine trave u maslinovu ulju. Smjesa se drži na suncu ili u blizini izvora topline te stajanjem poprima crvenu boju. Za izradu kantarionova ulja koriste se cvjetići i pupoljci, a za čaj se suše cvjetovi s dijelom biljke. Najbolje je da uberete što više pupova jer je u njima skriveno najveće blago gospine trave - crvena uljasta tvar puna hipericina, nositelja ljekovitih svojstava.
Prirodna ulja za sunčanje
Ako ste pobornik prirodnih sredstava za sunčanje, onda birajte ulja s visokim zaštitnim faktorom, primjerice, ulje čileanskog lješnjaka ili maline. Biljna ulja i maslace preporučuje se kombinirati s prirodnim mineralima (cinkovim oksidom, titanijevim dioksidom ili ekstraktom algi ). To je zato što ulja uglavnom štite od UVB zračenja, koje uzrokuje opekline, dok minerali filtriraju UVA zračenje, koje uzrokuje starenje kože i utječe na pigmentaciju.
Ulje sjemenki čileanske maline ima najviši prirodni zaštitni faktor, koji ovisno o uvjetima uzgoja iznosi od 28 do 50. Možete ga koristiti samostalno ili kao dodatak mješavinama. Ima jaka protuupalna svojstva te je veoma pogodno za kožu sklonu iritacijama, osipu, ekcemima i lezijama.
Ulje čileanskog lješnjaka je popularan dodatak prirodnim kozmetičkim proizvodima. Cijenjeno je kao zaštita od sunca, jer štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprječava fotostarenje i štetan utjecaj vanjskih čimbenika. Pogodno je za njegu mješovite do suhe kože. Može se koristiti samostalno ili u mješavinama.
Ulje sjemenki mrkve poboljšava opće stanje kože te joj daje elastičnost. Istovremeno djeluje protiv različitih kožnih tegoba: ekcema, psorijaze, čireva, mjehurića, a ujedno sprečava bore i staračke mrlje. Procijenjeni prirodni SPF varira od 38 do 40.
Ulje pšeničnih klica najbolji je prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za njegu kože.
Foto: © Tatiana Belova - fotolia