Kako kontrolirati emocionalne promjene tijekom menopauze

Sve žene se boje ovog razdoblja u životu, no mi ti donosimo savjete koji će ti to olakšati

Kako kontrolirati emocionalne promjene tijekom menopauze

Promjene u razinama estrogena povezane s menopauzom mogu uzrokovati puno više od samih valova vrućine koji su većini žena prva asocijacija vezana za ovo razdoblje u životu. Mnoge žene ovo stanje opisuju kao razdoblje u kojem se osjećaju kao da su stalno u PMS-u, no to je nažalost normalno za ovaj proces. Kod većine žena menopauza se javlja u kasnim četrdesetima i na početku pedesetih.

Sama menopauza se definira kao razdoblje od godinu dana u kojemu žena nema mjesečnicu. Prema North American Menopause Society (NAMS) više od 23% ženaprolazi kroz česte promijene raspoloženja tijekom menopauze. Emocionalni problemi koji se javljaju u ovom periodu nisu vidljivi kao npr., slomljena noga ili direktno dijagnosticirana bolest, no to ne znači da su oni manje bolni, ponižavajući ili lakši za prebroditi. Na svu sreću, danas postoji puno knjiga, lijekova, stručnjaka i drugih stvari koje ti mogu pomoći. 

Image

Menopauza – što žene kažu o tome


Neki od emocionalnih promjena koje žene osjećaju u menopauzi su: tuga, manjak motivacije, tjeskoba, agresivnost, poteškoće u koncentriranju, umor, pritisak i česte promjene raspoloženja. Svi navedeni simptomine moraju isključivoukazivati na menopauzu, no oni su svakako povezani s njom. Najbolja opcija je popričati s liječnikomkako bi dobila pravi odgovor i savjet za lakše prebrođivanje ove faze. 



via Giphy


No, postoje i alternativni lijekovi za ublažavanje simptoma koji se javljaju tijekom menopauze, a neki od njih su: redovito vježbanje i zdrava prehrana, opuštajuće aktivnosti kao što su joga, meditacija, čitanje ili šetanje, izbjegavanje alkohola i drugih opijata, provođenje vremena s prijateljima i obitelji i slično. 

Iako depresija nije isključivo vezana za menopauzu neke ženepostaju depresivne kada uđu u ovo razdoblje u životu.  Ako se ovo tebi dogodi najbolje rješenje je posjetiti doktora i savjetovati se s njim. 

Vjerojatno si već čula za hormonske terapije koje se primjenjuju u menopauzi. No, mogu li hormonske terapije pomoći tijekom menopauze? 

Sve više istraživanja dokazuje da hormonska terapija (HRT) može pomoći u balansiranju emocija tijekom menopauze, ova terapija nije uspješna u liječenju same depresije koja može biti izazvana pojavom menopauze. 

Mnoge žene također plaši činjenica da tijekom menopauze često zaboravljaju stvari i teško se koncentriraju na svakodnevne zadatke koje su prije obavljale s lakoćom. No, dobra vijest je da ovone traje dugo. Trenutni medicinski podaci o ovom fenomenu su ograničeni na to zašto se slabija koncentracija i pamćenje javljaju,a ne kako ih liječiti. No, ako su tvoji problemi s pamćenjem ozbiljniji posjeti doktora koji će ti pomoći i u rješavanju ovog simptoma. 

via Giphy