Naime, upijajuća moć gline je izvanredna. Glina posjeduje snažnu sposobnost da na sebe veže organske molekule, masnoće i metaboličke otpadne produkte, istovremeno otpuštajući oligoelemente, te time poboljšava metabolizam stanica kože, pojedinog organa ili cijelog tijela kada se uzima oralno. Snažan revitalizirajući efekt gline obično se objašnjava njenom sposobnošću upijanja i zadržavanja sunčeva magnetizma, te njegovog emitiranja tijekom upotrebe.
Gline su prirodne sirovine dobivene iz minerala zemljine unutrašnjosti. Bogata je morskim mineralima koji dospijevaju u nju putem valova. Kemijski gledano po sastavu su aluminijevi silikati koji sadrže metale, metaloide i nemetale. Glavni elementi sadržani u glini su: silicij, aluminij, titan, željezo, kalciji, magnezij, natrij i kalij. Postoji veliki dio elemenata koji su prisutni u glini u gotovo homeopatskim koncentracijama. Glina je glavni sastojak zemljinog ogrtača i igra važnu ulogu u životu zemlje, ljudi i ostalog biljnog i životinjskog svijeta.
Glina može biti bijela, crvena, zelena, žuta itd. Boja gline ovisi o koncentraciji željeza i njegovom kemijskom stanju. Najširi spektar djelovanja ima zelena glina.
Glina se od davnina koristila kroz mnoge civilizacije i kulture. Danas mnogi liječnici i naturopati preporučaju korištenje glina, kako oralno, tako i izvana, zbog prirodnog podrijetla i višestrukog djelovanja. S kozmetičkog gledišta glina je jedna od nekoliko prirodnih sirovina koja posjeduje emulgirajuće djelovanje tj. ima svojstvo istovremeno apsorbirati vodu ili biljne vodene ekstrakte, ulja i biljne maslace. Ulje i voda se sami po sebi ne miješaju, ali zahvaljujući glini daju homogene i kremaste emulzije.
Glina upija, drenira, a zatim eliminira nečistoće iz tkiva, krvi i limfe. Poboljšava crijevnu floru, te tako omogućava bolju apsorpciju hrane, regenerira stanice, tkiva i organe, snabdijeva ih vitalnom energijom, pomaže zarastanju rana, uspostavlja ravnotežu u organizmu.
Glina ima svojstvo djelovanja izvana i iznutra. Oblozi i maske od gline, hrane kožu i oslobađaju ju toksina, dok oralna konzumacija ventilirane zelene gline pomaže u eliminaciji nečistoća iz krvi i organa, čime se pojačava imunitet. Koristi se kod mnogih bolesti, naročito kod arterioskleroze, anemije, oboljenja dišnih puteva, infekcija koli bakterijama, crijevnih oboljenja, trovanja, čira, viška želučane kiseline, kod bolnih menstruacija, promjena na koži i opadanja kose.
Koristi se i u kozmetici kao maska za lice i pakung za kosu u kombinaciji sa hladno prešanim biljnim uljima.
Primjeri primjene gline:
Oralni unos gline radi detoksikacije i obnavljanja organizma:
Navečer umiješati jednu žličicu ventilirane zelene gline u prahu u 1,5dl mineralne ili prokuhane vode.
Prvi tjedan - Glina se pije ujutro, na tašte, bez dodatnog miješanja (talog koji ostane na dnu čaše, baciti).
Drugi tjedan - Glinena voda se pije ujutro na prazan želudac, a prethodno se promiješa drvenom žlicom i ostavi da odstoji 5 min
Treći tjedan - Pošto se promiješa, rastvor gline u vodi drvenom žlicom, popije se odmah, na tašte.
Prva kura glinom traje tri tjedna. Nakon pauze od tjedan dana, započinje druga kura. Slijedeća kura glinom primjenjuje se tokom promjene godišnjih doba.
Glinu nikad ne treba pripremati u metalnim posudama i metalnim priborom. Jednom iskorištena glina ne smije se više koristiti.
Receptura za maske za lice:
- 30 grama gline (zelene ili neke druge)
- do 1 mala žličica biljnog ulja (hladno prešanog) i to primjerice bademovog za normalnu i suhu kožu, jojoba ili lješnjak za masnu kožu, macerat nevena za jako osjetljvu kožu...
- 10 kapi eteričnog ulja (npr. sjeme mrkve ili bušin za regeneraciju kože, eukaliput dives, ružmarin verbenon ili mirta cineol za masnu možu i kožu sklonu aknama, palmarosa za suhu kožu...)
- na kraju se uz miješanje, u smjesu polako dodaje hidrolat do željene gustoće maske (u pravilu mora biti gusta poput paste, ni presuha ni prevodenasta).
Primjena gline u kupki:
Kadu napuniti vodom temperature 38ºC i dodati tri do četiri žlice gline. U kadi treba ostati najviše 15 minuta. Ovakva kupka ima izuzetno blagotvorno djelovanje na čitav organizam jer relaksira, ima antiupalni i detoksicirajući učinak, otklanja umor i stres, a koža tijela postaje glatka, meka i elastična.
Autorica: Nikolina Želežnjak, aromaterapeut
http://scentic.net/
http://www.facebook.com/Scentic/
www.facebook.com/nikolina.zeleznjak