Čuvanje kantarionovog ulja

Kantarion ili ulje gospine trave jedan je od osnovnih preparata domaće kućne ljekarne. Cijenjeno je u narodu od davnina, kao antivirusni, antibakterijski i antimikrobni lijek.

Čuvanje kantarionovog ulja

Donosi sunce u život
Kantarion ili ulje gospine trave jedan je od osnovnih preparata domaće kućne ljekarne. Cijenjeno je u narodu od davnina, kao antivirusni, antibakterijski i antimikrobni lijek kojim se tretiraju u prvom redu problemi s kožom - rane, opekline, porezotine, čirevi, akne, ožiljci, ali i proširene vene, hemoroidi, reuma, upale živaca i mišića. Drugo važno djelovanje gospine trave je ono "žensko" - ona pomaže kod upale jajnika, cista, gljivica, a čaj gospine trave regulira hormone i tjera tjeskobu.

Gospina trava (Hypericum perforatum) "sunčeva" je biljka - dobila je ime po Hiperionu, grčkom bogu sunca, bere se u doba godine kad je sunce najjače (od kraja lipnja do kraja srpnja) i ima zlatnožute cvjetiće poput sunca. Zbog snažne energije Sunca, u posljednje se vrijeme o njoj puno govori kao o snažnom antidepresivu.

Branje
Gospinu travu najbolje je brati u području sa što manje onečišćenja. Za izradu kantarionova ulja koriste se cvjetići i pupoljci, a za čaj se suše cvjetovi s dijelom biljke. Berite gospinu travu pažljivo (nikako je ne čupajte s korijenom!) i poslije odvojite dio za čaj te dio za kantarionovo ulje, s kojeg ćete skinuti samo cvjetiće i pupoljke.

Najbolje je da uberete što više pupova jer je u njima skriveno najveće blago gospine trave - crvena uljasta tvar puna hipericina, nositelja ljekovitih svojstava. Stisnete li pupoljak, iz njega će se iscijediti tamnocrvena izlučevina po kojoj kantarionovo ulje i dobije boju, i što je crvenije, to je bolje. Kad se pupoljak otvori u cvijet, uljasta tvar hlapi na suncu, čime se smanjuje njena koncentracija.