Bolje spriječiti nego liječiti: Ojačaj imunitet uz ove namirnice

Hrana utječe na naše zdravlje, fizičko i mentalno, i vrlo je važno birati hranjive namirnice

Bolje spriječiti nego liječiti: Ojačaj imunitet uz ove namirnice

Ovo je godina kada smo posebno osjetljivi na riječ "virus". Prije bismo znali da je stigla jesen i da počinje vrijeme prehlada i viroza, ali to ne bi stvaralo nelagodu. Ali ove godine u "novom normalnom" riječi kao što su "virus" ili "gripa" kod nekih od nas čak stvaraju osjećaj straha. Iako i inače volimo ojačati imunitet u ovom prijelaznom razdoblju, ove godine ćemo vrlo pažljivo birati namirnice za jačanje imuniteta.

Image

Namirnica tjedna je kukuruz. Jednako je ukusan kuhan i pečen. Imamo i super recepte


U jesenskim i zimskim danima koji slijede trebamo unijeti što više hranjivih sastojaka, vitamina i minerala koji će ojačati  imunološki sustav, ali i zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Također je vrlo važno zapamtiti da je raznolikost ključ zdravlja. Ne očekuj da ćeš pomoći svom tijelu ako jedeš samo nekoliko namirnica - njemu je potrebno mnogo mikronutrijenata, a niti jedna namirnica ih ne može sve osigurati. Donosimo popis namirnica koje imaju dobar okus, ali i jačaju naš imunitet. Uz njih, pomozi svom tijelu da se uspješno izbori protiv svega što donosi jesen.

1. Citrusno voće

Agrumi poput limuna, naranče, grejpa i limete bogati su vitaminom C. Smatra se da vitamin C pojačava proizvodnju bijelih krvnih stanica u našem tijelu, djeluje kao antioksidans i ima ključnu ulogu u jačanju imuniteta. Inače je poznat kao askorbinska kiselina, topljiv je u vodi, a kao rezultat toga ljudsko tijelo ne skladišti vitamin C pa je vrlo važno svakodnevno ga unositi.

Image


(Foto: Pixabay) Bademi su bogati vitaminom E, važnim sastojkom zdravog imunološkog sustava. Uz to, bademi sadrže puno zdravih masti, vlakana, bjelančevina i drugih mikroelemenata poput magnezija. Također pomažu kod snižavanja razine šećera u krvi, krvnog tlaka i  razine kolesterola. Mogu smanjiti osjećaj gladi i pomoći kod zdravog gubitka kilograma, a možemo koristiti i bademovo mlijeko kao zamjenu za kravlje mlijeko, ali treba paziti koliko šećera sadrži.

3. Češnjak

Mi smo narod koji obožava kavu, ali to ne znači da ne bismo trebali uzeti u obzir neki drugi napitak s kofeinom. Zeleni čaj, poput crnog, sadrži puno flavonoida - vrste antioksidansa. Za razliku od crnog čaja, zeleni čaj ima visoku razinu epigalokatehin galata (EGCG), snažnog antioksidansa za koji je dokazano da poboljšava imunološku funkciju tijela. Crni čaj prolazi kroz drugačiji proces fermentacije, koji uništava većinu EGCG-a. Zeleni čaj također je i izvrstan izvor aminokiseline L-teanina koja može pomoći u stvaranju bijelih krvnih stanica što će ojačati imunološki sustav. 

Češnjak je jedan od  sastojaka kojeg možemo naći u kuhinjama diljem svijeta.  Sirovi češnjak može  smanjiti krvni tlak i prirodni je antibiotik za gljivice i viruse. No,  obrada češnjaka može uništiti dobrobiti zbog kojih je važan za našu prehranu, pa bi bilo dobro izbjegavati korištenje češnjaka u prahu tijekom ove jeseni i zime. 

Image


(Foto: Pixabay)

5. Sjemenke suncokreta

Sjemenke suncokreta sadrže vitamin E, snažni antioksidans koji igra važnu ulogu u regulaciji i održavanju normalnog imunološkog sustava. Četvrtina šalice sjemenki suncokreta sadrži preko 80 posto dnevne preporučene količine vitamina E. Sjemenke suncokreta također sadrže puno selena, moćnog antioksidansa koji je sjajan za poticanje zdravlja kardiovaskularnog sustava i štitnjače.


Image


(Foto: Pixabay)

Vrlo je važno potražiti "žive i aktivne kulture" u jogurtu kada biramo omiljeni proizvod u dućanu. Probiotici su zdrave bakterije koje mogu potaknuti naš imunološki sustav u borbi protiv bolesti. Obični jogurti bolji su od voćnih ili s bilo kakvim dodacima jer će višak šećera vjerojatno poništiti zdravstvene dobrobiti. Kako bi užina s jogurtom bila ukusnija mogu se dodati svježi agrumi ili orašasti plodovi i sjemenke poput badema i suncokreta.

7. Špinat

Ove bobice imaju nevjerojatno puno antioksidansa, posebno antocijanina. One podržavaju uravnoteženu razinu kolesterola, kao i zdrav imunološki sustav. Istraživanje također ukazuje da polifenolni spojevi u acai bobicama mogu smanjiti širenje oštećenih stanica, što može smanjiti rizik od raka. Ove su bobice izvrsne u smoothieju ili kao dodatak običnom jogurtu ili voćnoj salati.

Bogat folatima koji pomažu u popravljanju DNK i mnogim drugim hranjivim sastojcima, ovo povrće ima titulu "supernamirnice". Može se jesti sirovo ili lagano kuhati jer su mnoge njegove tvari topive u vodi, a bit će uništene ako su previše izložene toplini. Isprobaj špinat kao zamjenu za salatu u sendviču ili napravi salatu od špinata.

Image


(Foto: Pixabay)

9. Tikve

Ovo zeleno povrće puno je ključnih vitaminima i mineralima, sadrži vitamine A, C, E i mnoge antioksidanse. Brokula je među najzdravijim povrćem koje možeš koristiti u kuhanju. Upozorenje, kao i kod špinata, većina nutritivne vrijednosti gubi se ako se jako kuha ili zagrije. Pokušaj jesti sirovu brokulu (npr. u smoothieju) kako bi povećala učinke jačanja imunološkog sustava. 

Bundeve su bogate antioksidansima i poznate su po mnogim preventivnim svojstvima. Mogu poboljšati naše kardiovaskularno zdravlje, krvni tlak, razinu kolesterola i zdravlje kostiju. Poput njihove narančaste prijateljice mrkve, i bundeve sadrže vitamin A koji štiti oči od mrene i degeneracije. Vitamin C u bundevama pomaže koži da održi svoju elastičnost. I nikako nemoj bacati sjemenke! Sadrže veliku količinu proteina i izvrsne su grickalice. 

Image


(Foto: Pixabay)