Bol je upozorenje – nemojte je ignorirati!

Nikako ne treba trpjeti kroničnu bol, naučite je prepoznati i kako reagirati

Bol  je upozorenje – nemojte je ignorirati!

Osjećate bolove? Nešto vas boli? Muče vas bolovi? Koliko ste puta sebi i drugima ponovili jednu od ovih ili sličnih rečenica, no, jeste li se zapitali što je zapravo bol. Svaka osoba bol osjeća i doživljava na drugačiji način. Svjetsko udruženje za bol koristi definiciju prema kojoj je bol neugodan emocionalni i osjetni doživljaj povezan sa stvarnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva. Liječenje boli različitim metodama svjetski je trend, a zadnjih se godina i kod nas sve više pokušava pacijentima pružiti učinkovito liječenje boli, kako boli kod pacijenata oboljelih od karcinoma, tako i kod reumatološke ili psihosomatske boli.

Proteklih je godina u našoj zemlji postignut velik napredak u liječenju boli, pogotovo u liječenju kronične boli, a danas postoje brojne nove farmakološke i nefarmakološke metode liječenja. Neliječena ili nedovoljno liječena akutna bol, te posebice kronična bol, mogu snažno utjecati na emotivno stanje te time na psihu, u vidu lošeg raspoloženja, osjećaja straha, uzrujanosti, što dovodi do anksioznosti ili depresije.

Izrazito je važna edukacija bolesnika o samim uzrocima boli i mogućnostima liječenja. Nikako ne treba trpjeti kroničnu bol, koja će s vremenom dovesti do niza psihosocijalnih posljedica i smanjivanja kvalitete života bolesnika.

Što je akutna, a što kronična bol?

Akutna bol upozorava o potencijalnoj opasnosti po zdravlje, dok kronična bol traje dulje od 3 mjeseca i uzrokuje poremećaj spavanja, tjeskobu i potištenost, narušava kvalitetu života. Akutna bol se javlja iznenada, obično je oštra i nagla. Ona često upozorava na neku bolest ili prijetnju tijelu, a mogu ju uzrokovati brojni događaji ili okolnosti koje uključuju operaciju, prijelom kosti, posjet stomatologu, opekline, porezotine, trudove, rađanje i sl.

Kronična bol je veliki zdravstveni, ekonomski i socijalni problem. Ona je uporna unatoč činjenici da je ozljeda izliječena i ukazuje da još uvijek postoji aktivnost u živčanom sustavu. Podaci pokazuju da svaki peti Europljanin pati od sindroma kronične boli. Kronična bol može nastati zbog povrede, ozlijede ili infekcije. Međutim, neke osobe muči kronična bol iako nisu doživjele ozljedu ili očito tjelesno oštećenje.

Neuropatska bol

Neuropatsku bol uzrokuje oštećenje živaca. Poznato je više od 50 zdravstvenih tegoba, lijekova i toksina koji uzrokuju neuropatsku bol, uključujući šećernu bolest, infekciju HIV-om, celijakiju, traume ili autoimune bolesti (lupus, vaskulitis) i mnoge druge. Bol koja se javlja kod pacijenata s multiplom sklerozom može također biti neuropatska. Milijuni ljudi pate od neuropatske boli, uključujući i 25.000 stanovnika Hrvatske, pokazuju najnoviji podaci.

Metode liječenja boli

Osnovna podjela u liječenju odnosi se na farmakološko i nefarmakološko, odnosno lijekovima ili bez njih. Bol se liječi nefarmakološkim postupcima i farmakološkom terapijom. Akutna bol je jednostavnija za liječenje, najčešće se primjenjuju analgetici i neka fizikalna metoda, dok liječenje kronične boli zahtjeva suradnju različitih zdravstvenih stručnjaka kako bi se odabrala pravilna kombinacija lijekova, analgetika i koanalgetika te fizikalne, ali i psihološke ili čak psihijatrijske metode liječenja.

Image


Farmakoterapija

Osim nesteroidnih antireumatika u liječenju boli koriste se lokalni anestetici, analgetici, opijatni analgetici te neke druge skupine lijekova kao antiepileptici i antidepresivi. Postupci kod nefarmakološkog liječenja su laseroterapija, ultrazvučna terapija, magnetoterapija, TENS, akupunktura.

Jedna od najčešćih terapija za liječenje boli je TENS, transkutana električna nervna (živčana) stimulacija. TENS je uređaj koji blokira prijenos boli sa određenog područja tijela. Bol se prenosi sa određenog dijela tijela putem debelih i tankih vlakana do leđne moždine, koja se nalazi u šupljini kralježnice i putem nje do kore velikog mozga što omogućuje da svijesno osjećamo bol. Primjenjuje se kod akutne boli kao što su postoperativne boli što smanjuje uporabu analgetika, ginekološke boli (npr. porođajnih trudova u području križa), orofacijalne boli (npr. akutne zubne boli). Kod kroničnih bolova se primjenjuje kao što su križobolja, artroza, artritis, osteogeneza ( potiče zaraštavanje nesraštenih prijeloma ).

Analgeziju (nestanak boli) bolesnik treba osjetiti unutar 30 minuta primjene TENS-a. Može se primjenjivati svakodnevno kod akutne boli pa sve dok ne prestane bol. Kod kronične boli TENS se upotrebljava dok ne nastane analgezija. TENS uređaji i električni simulatori koriste se uglavnom za smanjivanje boli, iako osim toga također djeluju na cirkulaciju, metabolizam i brzinu apsorpcije ljekovitih tvari.

Akupunktura je također sve više prihvaćena kao terapijska opcija u nefarmakološkom liječenju akutne i kronične boli. Učinkovitost akupunkturne analgezije potvrđena je brojnim istraživanjima. Akupunktura djeluje bolje nego placebo u liječenju različitih vrsta bolova, osobito kronične boli. Akupunktura reintegrira važne unutarnje mehanizme, uspostavlja psihofizičku homeostazu narušenu kroničnom boli.

Ambulante za liječenje boli

U Hrvatskoj djeluje 20-tak ambulanta za liječenje boli, a njihov popis može se naći na internetskim stranicama Hrvatskog društva za liječenje boli. Najčešći razlozi dolaska u Ambulantu za bol su bol u leđima, karcinomska bol, kronična abdominalna bol i bol u zdjelici, muskuloskeletna bol, glavobolje, neuropatska bol, bol povezana sa osteoporozom te kronična poslijeoperativna bol. U Ambulanti za liječenje boli  KBC “Sestre milosrdnice” primaju se primjerice pacijenti s dijagnozama nekoliko tipova boli, kao što su koštano-zglobni kronični i akutni bolovi, kronične i akutne križobolje, neuropatski bolovi, te kronični i akutni bolovi kod malignih bolesti.


(M.G.)