Bez obzira na to je li riječ o aknama, umoru ili pak intenzivnim PMS simptomima, možda si posumnjala ili pak ti je rečeno da to može biti povezano s hormonima, odnosno njihovom neravnotežom.
Iako se u ozbiljnijim situacijama uvijek preporuča savjet liječnika te određeni lijekovi, nije naodmet znati da postoje i određene namirnice koje mogu ženske hormone držati pod kontrolom.
Nutricionisti za optimalno hormonalno zdravlje preporučaju što više hrane biljnog podrijetla, dok određene namirnice valja izbjegavati jer mogu narušiti ravnotežu hormona.
Jetra igraju veliku ulogu u zdravlju hormona, a određene namirnice opterećuju jetru i na taj način izazivaju hormonalni disbalans. Trans-masti, rafinirani šećeri, alkohol i kofein sastojci su koje bi trebalo izbjegavati.
Osim same prehrane, na hormonalni balans odnosno disbalans u velikoj mjeri može utjecati i stres. Naime, stres utječe na razinu kortizola te zbog toga često jedemo nezdravu hranu koja izaziva 'hormonalni krah'. Za rješavanje stresa su korisne tehnike poput meditacije, vježbanja, disanja, provođenje vremena u prirodi, itd.
U nastavku donosimo 9 odličnih namirnica koje mogu pomoći kod hormonalnog disbalansa.
Foto: Unsplash
Voće s manje šećera
Bobičasto voće izuzetno je zdravo jer ne sadrži puno šećera i odlično je za regulaciju hormona u tijelu. Bobice poput borovnica, malina i kupina obiluju antioksidantima koji štite naše stanice od oštećenja i čuvaju zdravlje tkiva. Možeš ih dodati u salate, smoothieje ili pak jesti same.
Kovrčavo povrće
Vrijeme je za brokulu! Voljela je ili ne, brokula je super povrće koje bi se definitivno trebalo naći na tvom jelovnik, a isto vrijedi i za cvjetaču, kupus, prokulice i kelj. Kovrčavo povrće je poznati kao 'hormonalni čistač' jer pomaže tijelu da eliminira višak estrogena.
Sjemenke lana
Još jedna zdrava opcija koju možeš uključiti u svoju prehranu su i lanene sjemenke.. One se mogu koristiti u prehrani na mnogo načina - u muslijima, zobenoj kaši, smoothieju, itd. Bogate su omega-3 masnim kiselinama, antioksidantima i vlaknima. Sadrže i posebne fitokemikalije - lignane koje pomaže kod regulacije estrogena.
Blitva i ostalo zeleno lisnato povrće
Nedostatak željeza vrlo je učestala pojava kod žena tijekom njihovog reproduktivnog životnog razdoblja, a to značajno može utjecati na razinu hormona. Stoga je vrlo važno obogatiti svoju prehranu s povrćem poput blitve, špinata i kelja jer ono obiluje željezom, ali i C vitaminom koji pomaže kod apsorpcije željeza.
Orasi
Orasi su vrlo ukusna i izuzetno zdrava grickalica, a mogu se dodati u kolače, doručak ili pak jesti sami kao međuobrok. Odličan su izvor omega-3 masnih kiselina i polifenola. Polifenoli igraju važnu ulogu u borbi protiv slobodnih radikala i štite naš kardiovaskularni sustav.
Kurkuma
Kurkuma je odlična za zdravlje jetru, bilo da se dodaje u hranu kao začin ili pak da se uzima u obliku dodatka prehrani. Potiče detoksikaciju organizma te na taj način potpomaže stvaranju hormonalne ravnoteže.
Rižino, bademovo ili kokosovo mlijeko
Imaš li problema s hormonima, kravlje mlijeko se ne preporuča, a odlična alternativa su biljna mlijeka koja obiluju D vitaminom i drugim nutrijentima. Mnoga su istraživanja pokazala da D vitamin igra veliku ulogu u ljudskom zdravlju i iz tog je razloga vrlo bitan. Sunce potiče proizvodnju D vitamina, a može se uzimati i u obliku suplemenata.
Masne ribe
Masne ribe poput lososa, tune i sardina trebale bi se također bar jednom tjedno naći na tvom jelovniku jer imaju mnoge beneficije za ljudsko zdravlje. Mogu pomoći kod depresije, poboljšati koncentraciju, djeluju antiupalno, dobre su za zdravlje mozga, itd.
Maslac od kikirikija ili badema
Znaš li zašto su maslaci tako dobra stvar za hormone? Kako otkrivaju nutricionisti, ovi maslaci biljnog podrijetla sadrže mnoge zdrave masnoće koje su odlične za zdravlje mozga, a sadrži i mnoge vitamine i antioksidante.