Ako si razmišljala o tome da se u potpunosti odrekneš kofeina, dobra vijest je da postoje mnogi drugi načini za podizanje energije. Razloga za odricanje od kofeina je mnogo – on može uzrokovati i pojačati anksioznost, izazvati nagli pad energije u poslijepodnevnim satima, a mnogima ne sjeda baš dobro na želudac.
Iako nam je kava često najbolji prijatelj u trenucima pada energije, postoje mnogi načini kako je možeš povratiti i bez kofeina. Nutricionisti i psiholozi najčešće izdvajaju ovih 8 metoda koje će ti učinkovito podići energiju i održati je kroz dan.
Fokusiraj se na hranu koja diže energiju
Kada je riječ o energiji, pravilna prehrana jedan je od ključnih faktora. Kada si gladna sigurno češ biti umornija, stoga je važno dan započeti zdravim doručkom i nastaviti ga balansiranim ručkom. Međuobroci su također važni pogotovo ako zbog posla ne stigneš ručati na vrijeme, a ovdje se ističu orašasti plodovi i voće. Pravilan obrok koji će ti dati dovoljno energije za cijeli dan treba se sastojati od kompleksnih ugljikohidrata, čistih proteina zdravih masti. Izvrstan primjer takvog ručka je salata s piletinom, avokadom i povrćem, ili ''rižoto'' od kvinoje s pečenim povrćem i lososom. Ovakve kombinacije balansirat će razine šećera u krvi i pružati ti dovoljno energije za cijeli dan.
Osloni se na citruse
Neka su istraživanja pokazala da citrusi mogu pomoći u podizanju energije. Bio da pojedeš naranču, popiješ vodu s malo limuna ili udišeš eterično ulje citrusa, oni su uvijek odlična opcija.
Posegni za đumbirom
Đumbir pomaže u proizvodnji energije i cirkulaciji, a istovremeno umanjuje upalne procese u tijelu. Umjesto kave, popij fini čaj od đumbira s malo limuna i meda, ili se osvježi hladnim sokom od đumbira. Probaj napraviti crni čaj s đumbirom u koji si dodala malo kurkume i biljnog mlijeka. Ovo bi ti moglo pomoći puno više od kave.
Ne zaboravi na kretanje
Jedan od najučinkovitijih načina za podizanje energije je kretanje. Kratka tjelovježba ili šetnja oko ureda pokrenut će krv u tvojim žilama i trenutačno podiči razinu energije.
Pij dovoljno vode
Umor je jedan od glavnih znakova dehidracije. Razmisli, koliko čaša vode se sjetiš popiti dnevno. Najčešće kroz dan popijemo puno manje vode od količine koja je potreba za normalno funkcioniranje organizma, pa nije ni čudno da smo umorne. Bilo da je tvoj omiljeni izbor mineralna voda ili ona s limunom, sjeti se opskrbiti se s dovoljno tekućine kroz dan.
Posegni za zdravim grickalicama
Ako tvoj posao uključuje sjedenje pred računalom većinu dana, vjerojatno će te uloviti umor u poslijepodnevnim satima (a možda već i jutarnjim). Grickalice su odlične protiv umora jer proizvode zvuk grickanja. Ovakvi zvukovi pokreću tvoje slušne senzore i tako pomažu u razbuđivanju. Najbolji izbor je jabuka, stabljika celera s humusom, malo mrkve ili šaka orašastih plodova.
Pokušaj promijeniti perspektivu
Ako si jedna od žestokih ''ovisnica'' o jutarnjoj kavi i ovaj prestanak ti teško pada, pomoći će promjena perspektive. Probaj ponoviti svako jutro: ''ja nisam ovisna o ničem, i ne treba mi ništa osim dobre volje za uspješan dan.'' Dobra taktika je zamijeniti kavu nekim drugim jutarnjim ritualnom poput šalice čaja, trčanja ili jutarnje joge.
Navikni se na zdrav ritam sna
Ovo znači spavati najmanje sedam sati svake noći. Puno će ti pomoći ako se navikneš na odlazak u krevet u isto vrijeme svakog dana. Neredovit odlazak na spavanje može uzrokovati nešto što se naziva ''jo-jo efekt'', zbog čega tvoj organizam više nije usklađen s tvojim dnevnim ritmom. Kada se navikneš na uredan ritam sna, tvoje tijelo samo zna kada je vrijeme za počinak a kada se treba probuditi, i tako ti pruža uravnoteženu razinu energije kroz dan.