Zimu mnogi ne vole zbog hladnoće i tmurnog vremena, dani su kraći i nekako smo primorani više vremena boraviti u svojim domovima. Radi svega toga, kod mnogih se osoba tijekom zimskih mjeseci može pojaviti sezonski afektivni poremećaj poznatiji i kao 'zimski blues'.
Riječ je o vrsti depresije za koju se smatra da je uzrokovana upravo promjenom godišnjih doba. Prvi simptomi kod brojnih osoba počinju se javljati već tijekom jeseni, a vrhunac dosežu tijekom zimskih mjeseci.
Simptomi zimskog bluesa slični su depresiji – javljaju se osjećaj beznađa, nedostatak koncentracije, umor i socijalna izoliranost. Sezonski afektivni poremećaj može se liječiti lijekovima i razgovorom s psihoterapeutom, no od velike pomoći mogu biti i zdrava i kvalitetna prehrana te redovita fizička aktivnost.
Važno je u prehranu uvrstiti namirnice koje obiluju vitaminima i drugim važnim nutrijentima koji mogu pomoći kod depresije i promjene raspoloženja. Neke od onih najvažnijih otkrivamo ti u nastavku.
Nemasne bjelančevine
Osim što ima visok sadržaj omega-3 masnih kiselina, losos je i izvrstan izvor nemasnih bjelančevina. Upravo su nemasne bjelančevine važan nutrijent jer sadrže obilje aminokiselina koje pozitivno utječu na ljudsko raspoloženje. Uz to su dobre i za podizanje energije pa pomažu kod borbe s umorom, koji je jedan od simptoma zimskog bluesa.
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline važne su za ljudsko zdravlje iz više razloga, dobre su za zdravlje mozga, a pozitivno utječu i na raspoloženje. Istraživanja su pokazala da ljudi koji unose dovoljno omega-3 masnih kiselina imaju puno manje šanse od razvoja depresije. Najbolji izvori omega-3 masnih kiselina su sjemenke lana, orasi i losos.
Bobičasto voće
Stres pogoršava simptome depresije i iscrpljuje naše tijelo, a bobičasto voće poput jagoda i malina može spriječiti otpuštanje kortizola – hormona kojeg nadbubrežna žlijezda luči kada smo pod stresom. Ako si često pod stresom, svakako uključi bobičasto voće u svoju prehranu.
Folna kiselina
Neke su studije pokazale da folna kiselina može pozitivno utjecati na ljudsko raspoloženje. Pretpostavlja se kako naše tijelo koristi folnu kiselinu za stvaranje serotonina, hormona povezanog s dobrim raspoloženjem. Namirnice koje sadrže folnu kiselinu su zeleno lisnato povrće, zobene pahuljice, naranče, sjemenke suncokreta, leća i soja.
Vitamin B12
Nedostatak ovog važnog vitamina često se povezuje s depresijom, iako znanstvenici nisu uspjeli odgonetnuti zašto. Postoje brojni načini kako da ga uključiš u svoju prehranu, a najbolji izvori vitamina B12 su nemasna govedina, školjke, kamenice, divlji losos, jaja, zrnati sir, jogurt i mlijeko.
Vitamin D
Tijekom zimskih mjeseci jako je važno uključiti vitamin D u svoju prehranu jer ga naše tijelo proizvodi korištenjem kolesterola i apsorbiranjem prirodne sunčeve svjetlosti. Samo kratki boravak na suncu može se pozitivno odraziti na raspoloženje. Kako je tijekom zime manje sunca, preporuča se uzimanje vitamina D u obliku dodataka prehrani. Od pomoći može biti i svjetlosna terapija, a neke od namirnica koje sadrže vitamin D su mlijeko, žumanjci, gljive i masne ribe.
Tamna čokolada
Dobra vijest za sve ljubitelje čokolade – ova ukusna poslastica dokazano popravlja raspoloženje. Valja imati na umu da je riječ o tamnoj čokoladi s visokim postotkom kakaa. Naime, tamna čokolada sadrži visok udio polifenola – važnih antioksidansa koji se povezuju s dobrim raspoloženjem.
Banane
Banane sadrže triptofan – aminokiselinu koja ima umirujući učinak. Osim toga, bogate su i prirodnim šećerom i kalijem koji djeluju kao gorivo za ljudski mozak. Magenzij, koji se također nalazi u bananama, može pozitivno utjecati na kvalitetu sna te smanjiti anksioznost, a to su također simptomi zimskog bluesa.