Za sretnu djecu

Znaš li zašto je bitna 'koža na kožu' metoda držanja bebe?

Topli kontakt između bebine i mamine, ali i tatine kože oslobađa oksitocin, hormon ljubavi i prenosi tjelesnu toplinu s mame ili tate na bebu

solen-feyissa-4crXipFM1hc-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Temperatura

Jedan od najdirektnijih učinaka metode kože na kožu pomaže bebama da stabiliziraju svoju tjelesnu temperaturu. Pri rođenju, kada su bebe prvi put izložene zraku, često u hladnom okruženju poput rađaonice, njihova temperatura pada u prosjeku za dva do četiri stupnja Celzijusa. No "mamino tijelo ima jedinstvenu sposobnost, kada se dijete stavi na mamina prsa, da regulira njegovu tjelesnu temperaturu i podigne ju", kaže neonatologinja Deborah E. Campbell za portal Fatherly.

Istraživanje provedeno na sto beba, a objavljeno na stranici Europe PMC Founders Group, pokazalo je da su djeca koja su odmah po rođenju stavljena na golu majčinu kožu, imala osam puta manju vjerojatnost da će razviti hipotermiju od dojenčadi koja su oprana i odjevena u zagrijanom prostoru pa tek onda dana mamama. Čak i za bebe koje dožive hipotermiju, koža na kožu pokazala se jednako učinkovitom kao i inkubator.

Image
Foto: Pexels
2/5