Te je godine Američka akademija pedijatara odredila i preporučila da se novorođene bebe stavaju spavati isključivo na leđa. Spašeno je puno mladih života. No pojavio se novi problem - zaležane glavice, odnosno spljoštena područja na mekanim bebinim lubanjama.
U najnovijem kanadskom istraživanju otkriveno je da gotovo polovica 2-mjesečnih beba ima neku vrstu udubljenja na glavicama. Stručno se te asimetrije zovu pozicijska plagiocefalija.
Zašto se javlja?
Lubanja bebe nije sastavljena od jedne kosti već više njih, a spajaju ih hrskavice. Lubanja mora biti tako formirana, kako bi pri porođaju glavica lakše prošla porođajnim kanalom. Isto tako, ona ostavlja dovoljno prostora za ubrzani razvoj i rast mozga. Činjenica da lubanja ima toliko kosti i da su one toliko prilagodljive promjenama, znači da na nju utječu i vanjski faktori, kao što je položaj glave. Ukratko, kada bebe dugo leže u jednom položaju, lubanja se udubljuje, odnosno nastaju asimetrije koje mame obično zovu "zaležane glavice". Prvi puta se anomalije uočavaju već nakon dva ili tri mjeseca bebina života.
Ono što je važno znati je da ta udubljenja ne izazivaju nikakva oštećenja na mozgu i većinom se spontano vrate u prvobitni položaj jednom kad beba prestane toliko ležati. No ponekad spljoštena područja ostanu takva, a dijete kasnije može postati predmet zadirkivanja među vršnjacima, nezadovoljno sobom, a sve skupa može imati posljedice na djetetovo samopouzdanje, uspjeh i opći osjećaj sreće i zadovoljstva.
To su dovoljni razlozi da roditelji pokušaju umanjiti ili spriječiti pojavu zaležanih područja na bebinoj glavici.
Najbolji način prevencije je da se što češće mijenja položaj u kojem se beba nalazi, a naročito njezinu glavicu. Cilj je osigurati da beba 24 sata dnevno ne radi pritisak na istom mjestu na glavici. Kako to raditi?
1. Kada je budna, vaša bebica neka nekoliko puta dnevno leži na trbuščiću. To je važno i za jačanje vratnih mišića, mišića ruku i trupa. Mnoge bebe ne vole biti na trbuščiću, mršte se, možda čak i plaču, pa roditelji nakon dvije, tri minute odustanu i vrate bebu na leđa. Ako je i vaša beba takva, pokušajte ispred nje staviti šarene, šuškave i druge zanimljive stvari kako bi ih mogla gledati i kako bi joj nečim zaokupili pažnju. Bebe obožavaju ogledalo pa i ono može biti korisno kada beba pokušava balansirati na trbuhu. Najzanimljivije što u tim trenutcima ispred bebe možete staviti ste - vi. Bacite se na pod ispred bebe, zabavljajte ju ili ju jednostavno stavite na svoja prsa da vam s glaviocom koju pokušava držati u zraku bude jako blizu. Pričajte bebi i ljubite ju, pa će zaboraviti da ne voli biti na trbuščiću.
2. Nosite bebu u nosiljci iz jednostavnog razloga što će i tako promijeniti položaj glavice. Na taj način imate slobodne ruke raditi nešto po kući, a bebica će biti i više nego zadovoljna što je stalno uz vas i osjeća vašu toplinu i otkucaje srca. Nošenje u nosiljci također će umanjiti neugodu ako bebica ima kolike.
3. Kada leži na leđima, mijenjajte položaj, odnosno strane na koje će bebina glavica biti okrenuta. Naime, bebe imaju tendenciju okretati glavicu češće na onu stranu na koju im je ona bila okrenuta u porođajnom kanalu na samom kraju trudnoće. Studija je pokazala da bebe češće okreću glavicu na desnu stranu, a posebno tijekom spavanja. Zato u svim ostalim prilikama pokušajte ju vježbati da glavicu okreće na lijevu stranu i to tako da joj na lijevu stranu u vidnom polju pozicionirate zanimljive stvari i sebe, kako bi u tom položaju zadržala glavicu.
Ako vas bebina spljoštena glavica jako brine, svakako to spomenite pedijatru pri sljedećem pregledu, pa ćete zajedno vidjeti je li potrebno još nešto učiniti. Većina pedijatara od toga ne radi paniku ili problem, već savjetuje mijenjanje položaja kao jedinu prevenciju.
Bez obzira na asimetrije glavice, ni u kom slučaju ne stavljajte novorođenče spavati na trbuh!
O ovom problemu pisali smo i u članku - Nove smjernice za prevenciju sindroma zaležane glavice kod beba.