Za roditelje prvašića – pripreme su za upis u školu

Sada se obavljaju sve potrebne aktivnosti kako bi početkom jeseni dijete bezbrižno prvi put sjelo u školske klupe

Za roditelje prvašića – pripreme su za upis u školu

Mada do početka školske godine ima još vremena, sada su pred budućim prvašićima i njihovim roditeljima najintenzivniji mjeseci priprema, vrijeme kada se obavljaju sve potrebne aktivnosti kako bi početkom jeseni mogli prvi put sjesti u školske klupe. Gdje i kada obaviti testiranja psihofizičkog stanja djeteta, kada su upisi u školu, što je potrebno za upis, te kao i ostale najvažnije informacije donosimo u kratkom vodiču za roditelje.

U prvi razred sa 6. godina

U prvi razred osnovne škole upisuju se djeca koja su do 1. travnja 2015. godine navršila 6 godina života. Za dijete koje nije školski obveznik, a do kraja 2015. godine navršit će šest godina, roditelj ili skrbnik može podnijeti zahtjev za uvrštavanje djeteta u popis školskih obveznika. Taj zahtjev je trebalo podnijeti najkasnije do 31.ožujka 2015.godine. Nakon toga gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport izdaje uvjerenje temeljem kojega dijete može pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja prije upisa u prvi razred.

Odgoda upisa

Ocijeni li stručno povjerenstvo na temelju pregleda da je dijete spremno za školu, izdaje se rješenje o prijevremenom upisu u prvi razred. Upravo je kod te djece koja u obaveznom roku do 1. travnja tekuće godine neće još navršiti šest godina, nego tek koji mjesec kasnije, najčešće dvojba trebaju li krenuti u školu ili ipak pričekati iduću godinu. No, isto tako neovisno o želji roditelja da im dijete svakako krene u školu sa šest godina, komisija može utvrditi da dijete zbog svog psihofizičkog stanja nije spremno za školu i odgoditi mu upis za godinu dana. Ako pregled djeteta ukaže da još nije dostiglo onu zrelost koja omogućava udovoljavanje školskim zahtjevima, preporučuje se odgoda početka školovanja za godinu dana.

Što je obvezno prije upisa?

Prije upisa u prvi razred obvezan je pregled djeteta radi utvrđivanja njegova psihofizičkog stanja. Pregled obavlja stručno povjerenstvo osnovne škole u koju se dijete treba upisati, odnosno kojoj pripada prema upisnom području. Za dijete koje je bilo uključeno u predškolski program roditelj dostavlja, osim zahtjeva za prijevremeni upis, i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta. Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djeteta provodi se u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja. U slučaju da dijete ne može doći na utvrđivanje psihofizičkog stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelj je dužan do 30. svibnja 2015. godine o tome obavijestiti stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada,  a ono će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme.

U Zagrebu je raspored pregleda djece za pojedine gradske četvrti objavljen na oglasnoj ploči Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, na oglasnim pločama svih područnih ureda gradske uprave, pri Službi za školsku i adolescentnu medicinu, u osnovnim školama, predškolskim ustanovama i na stranici Grada Zagreba: www.zagreb.hr.

Fizička i intelektualna zrelost

Polazak u školu je velika prekretnica kada se od djeteta očekuje da prihvati učitelja, da usvoji nove navike, izdrži napore koje od njega traži škola, od nošenja torbe do sjedenja u klupi. Fizička zrelost je potrebna da bi dijete moglo podnijeti tjelesne i psihičke napore koji ga očekuju u školi. Pod tjelesnom razvijenošću smatra se dobro zdravstveno stanje djeteta, prosječna visina i težina, dobro funkcioniranje osjetnog aparata (vid i sluh), krupna motorika (spretnost u kretanju, skakanju, penjanju), fina motorika (spretnost prstiju i šake). Intelektualna zrelost je također važna, zato što su glavni zadaci koje će dijete u školi morati savladavati pretežno intelektualne prirode. Podrazumijeva odgovarajuću govornu razvijenost, razvijenost opažanja, mišljenja i pamćenja, sve su to funkcije koje će u školi djetetu najviše trebati.

Emocionalno-socijalna razvijenost

Podrazumijeva spremnost djeteta na odvajanje od roditelja i komunikaciju s drugim osobama, izražavanje osjećaja na društveno prihvatljiv način, sposobnost suosjećanja s drugima, suradnju s vršnjacima i uključivanje te aktivno sudjelovanje u grupnoj igri, izvršavanje odgovornijih zadataka i obaveza, kao što je primjerice odlazak u obližnju trgovinu.

Postupak upisa

Upis se obavljaju u osnovnoj školi prema mjestu prebivališta ili prijavljenog boravišta djeteta, odnosno upisnog područja kojemu dijete pripada. Što se tiče grada Zagreba, upis djece u prvi  razred osnovne škole za školsku godinu 2015./2016. obavljat će se u svim osnovnim školama 11., 12. i 13.  lipnja 2015. godine. Na same dane upisa u školu treba ponijeti sljedeće dokumente: mišljenje stručnog povjerenstva o utvrđenom psihofizičkom stanju djeteta prije upisa u prvi razred, te rješenje kojim se odobrava prijevremeni upis djeteta u prvi razred.   

Foto:© Gorilla - Fotolia