Vježbanje pisanja za one koji ne vole pisati

Postoje djeca koja jednostavno ne vole pisati sastavke, pjesmice i druge literarne radove.

4bea65e1b6872

Poanta takvih zadataka je da se djeca uče pismeno izražavati i primjenjivati naučena pravopisna i gramatička pravila, kao i verbalizirati vlastita razmišljanja, stavove ili maštu.

Iznimno je važno takvu djecu zainteresirati za pisanje i pokazati im da u literarnom izražavanju postoji i onaj zabavni i kreativni dio te da riječi daju smisao svakoj situaciji ili misaonom procesu.

Postoje neke zanimljive vježbe koje roditelji mogu pripremiti kod kuće kako bi djecu zainteresirali za pisanje na jednoj jednostavnijoj, ali maštovitijoj razini.

Za početak, pronađite ili kupite strip i dajte si truda da sve kućice u kojima je tekst obrišete bjelilom ili prekrijete bijelim papirićima. Potom motivirajte dijete da promatra što pokazuju sličice i da samo osmisli tekst, odnosno priču. Razgovarajte s djetetom o likovima, situacijama i potaknite ga da svoja razmišljanja zapiše u vidu jednostavnih rečenica.

Dobra i zabavna vježba je i pisanje tekstova pjesme. Neka dijete odabere svoju omiljenu pjesmicu, nakon čega ga motivirajte da napiše potpuno novi tekst. Potaknite dijete da koristi rime i poštuje ritam te mu pomognite da postane mali tekstopisac. Najzabavniji dio slijedi kada zajedno pjevate vaš novi kućni hit.

Na pisanje ćete dijete potaknuti i kroz igru malog novinara/novinarke. Uzmite fotoaparat i odvedite dijete u šetnju. Objasnite mu da u susjedstvu tražite neku jako zanimljivu vijest o kojoj ćete pisati novinarski članak. Dozvolite djetetu da samo primjeti promjene i piše o tome kako se otvorila nova trgovina u obližnjoj ulici, ili kako je posađeno novo drveće i slično. Nakon što je sve dokumentiralo fotografijama, neka dijete u nekoliko rečenica kod kuće napiše vijest. Tekstu pridodajte fotografije i sve zajedno siprintajte i zalijepite na pano ili zid.

Pisanje će postati zabavno ukoliko s djetetom odlučite napisati scenarij za novi film ili crtić. Scenarij podijelite na pet prizora, izmislite likove i dozvolite djetetu da samo osmisli jednostavnu radnju. U pisanju koristite više boja. Svaki lik neka bude napisan svojom bojom, a dijalozi plavom ili crnom. Ne zaboravite opisati lokaciju na kojoj se radnja događa i popis opreme i rekvizita.

Svoj film potom možete zajedno odglumiti i dobro se zabaviti.

I na kraju, dijete možete potaknuti na pisanje na način da zajedno odlučite napisati pismo baki i djedu, bratiću ili nekom prijatelju koji žive u drugom gradu ili selu. Uz pismo priložite i crtež ili fotografiju i potaknite dijete da piše o svojim dogodovštinama i novostima u školi.

(Jk)