Djeca koju čuvaju odgajateljice u vrtiću češće obolijevaju od infekcija dišnog sustava i upala uha nego ona koja su kod kuće. No nova studija otkriva kako isti ti boležljivi predškolci obolijevaju puno manje u osnovnoj školi.
"Zapravo, sva djeca su bolesna prilično jednaki broj puta, ali u različito vrijeme", kazala je voditeljica studije Sylvana M. Cote, psihologinja sa Sveučilišta u Montrealu.
Jedini minus u svemu je što će djeca manje štete imati ako propuste nekoliko dana u školi, nego u vrtiću koji se smatra temeljem za svaki daljnji obrazovni put.
Dr. Cote svoju je studiju među predškolcima provodila čak osam godina i to među djecom od 2 do 8 godina, odnosno među 1.238 obitelji. Rezultati su pokazali da djeca koja krenu u vrtić prije 2,5 godine doista više obolijevaju od infekcija dišnog sustava i uha nego djeca koju se čuvalo kod kuće do osnovne škole. No ista ta djeca imala su manje infekcija nakon 5. godine.
Rezultati zapravo slijede logiku da što su djeca više izložena bacilima to će više obolijevati. U vrtiću su djeca u bliskom kontaktu pa se i infekcije šire brzinom munje. Uz to, mališani rjeđe peru ruke od odraslih i češće stavljaju ručice u usta.
Zanimljivo je da probavne smetnje i infekcije nisu dovedene u vezu s veličinom vrtićke grupe, što sugerira da se upale tog tipa ne šire tako lako i brzo u vrtiću. Možda je to zato što su simptomi brži (proljev, povraćanje), pa i roditelji brže reagiraju. S druge strane, kašljucanje i šmrcanje ne privlači pažnju automatski te većina roditelja djecu ipak pošalje u vrtić. Osobito ako nema temperature.
Još jedna dobra vijest proizašla je iz istraživanja, a to je da djeca koja obolijevaju od respiratornih infekcija u ranoj dobi zapravo jačaju i potiču imunološki sustav te ujedno vrše prevenciju od razvoja astme u kasnijoj dobi.
(JK; Izvor: Yahoo News)