Planirano ili ne, ponekad se dogodi da dobna razlika između dva djeteta bude ponešto veća I dok se budući roditelji pripremaju na još jednu "rundu" neprospavanih noći, mijenjanja pelena, učenja prvih koraka, ali i fascinantan svijet odrastanja mališana, mnogima se javlja i još jedno pitanje. Kako će zapravo izgledati suživot starijeg mališana i novopečenog člana obitelji?
Razlika u godinama nije nešto što će s vremenom jednostavno postati nebitno, budući da će djeca u različitim fazama života imati i različite interese te navike. Stoga se mnogi roditelji opravdano pitaju je li moguće da mališani svejedno postanu i ostanu bliski? Iako dobna razlika sa sobom nosi i određene poteškoće, nije sve tako crno.
Velika dobna razlika i način pripreme
Ono što će biti prioritetno kod roditelja koji nakon dužeg vremena dočekuju još jednu prinovu, jest provjera, ali i određen strah da su možda "zahrđali". Međutim, već nakon nekoliko promijenjenih pelena i uspješnog uspavljivanja, shvatiti će da je to kao "vožnja bicikla". Manjak sna možda će biti problematičan prvih nekoliko tjedana, no organizam će se uspjeti naviknuti na novi ritam.
Kada su starija djeca u pitanju, tu su određene poteškoće ipak moguće, i ponekad ih nije moguće riješiti u svega nekoliko mjeseci. Zaigranom djetetu koje je predškolske ili školske dobi novorođenče neće biti pretjerano zanimljivo, budući da ga ne može uključiti u svoje svakodnevne aktivnosti i igru. A do vremena kada mališan dovoljno izraste za igru i slične aktivnosti, starije dijete biti će u godinama u kojima će ponovno imati sasvim drugačije životne interese. Iako se čini kao začarani krug, roditelji itekako mogu potaknuti bliskost između starijeg i mlađeg djeteta.
Budite spremni na to da najmlađeg člana obitelji vodite sa sobom na što više aktivnosti starijeg djeteta, koliko god to ponekad bilo dodatno opterećenje. To mogu biti školske predstave ili sportska natjecanja, no ono što je bitno jest to da će stariji mališan vidjeti kako je mlađi brat ili sestra netko tko će uvijek biti u njegovoj blizini. S vremenom će se kod njega stvoriti osjećaj bliskosti, ali i zaštitnički stav prema novom članu obitelji.
Planiranje aktivnosti
Nakon što se roditelji uvjere kako je bliskost između starijeg i mlađeg djeteta moguća, postoji još nekoliko poteškoća na koje u prvih nekoliko mjeseci neće obraćati pozornost. One se tiču obiteljskih aktivnosti. Sa starijim mališanom ili mališanima već ste stvorili rutinu koja obuhvaća izlete, odlaske u šetnje, provođenje godišnjih odmora na moru i slično. S dolaskom novog djeteta, neke opcije jednostavno neće više biti moguće, budući da bebica treba konstantan nadzor.
U ovom slučaju budite spremni na mnogo kompromisa u prvih nekoliko godina djetetova života. Kod izleta je rješenje da se majka i otac jednostavno podjele – dok netko čuva mališana, drugi može realizirati određene aktivnosti sa starijom djecom. Važno je i da ne podredite apsolutno sve najmlađem djetetu, ignorirajući želje starijeg. Uvijek je bolje postići neki kompromis, koliko god to bilo teško izvedivo. Starije dijete to će s vremenom naučiti cijeniti.
Pozitivne strane
Velika dobna razlika ne znači isključivo stvaranje kompromisa i očajničke roditeljske pokušaje zbližavanja djece. Za početak, roditelj će se u potpunosti moći posvetiti mališanu, budući da je starije dijete već u godinama kada ne treba toliko roditeljske pažnje. To znači da nećete trebati konstantno trčati za dvoje ili više djece, jer je starije dijete već prilično samostalno i ima vlastite interese.
Mlađe dijete također će od starijeg veoma brzo "pokupiti" određenje riječi i formirati govor, čak i brže nego što bi to bio slučaj da su oko njega samo roditelji. Starije dijete može vam pomoći oko svakodnevnih aktivnosti s bebicom, što je zapravo još jedan način da potaknete bliskost između njih dvoje.
Ono što je možda najvažnije jest da će mlađe dijete imati nekoga tko će cijeli život na njega paziti i odnositi se prema njemu izrazito zaštitnički.