Razvojem poštovanja unutar obitelji, razvija se i poštovanje općenito, pa tako i prema drugim ljudima, bićima i stvarima. Hoće li se djeca odnositi prema drugima, s ne poštovanjem i ne brigom, ovisi o tome jeste li prethodno razvili poštovanje u obiteljskom domu. Jednostavno rečeno, ako su djeca okružena odraslima koji pokazuju poštovanje, i oni će ga pokazivati. Nasuprot tome, ako su okruženi odraslima koji pokazuju nepoštovanje, i djeca će se tako ponašati prema osobama iz svog okruženja. Psovanje, vikanje ili sarkazam djeca upijaju kao spužve, baš kao što uče i ostale načine ponašanja.
Razvijanje samopoštovanja
Djeca će razviti samopoštovanje primajući ljubav, podršku, pohvalu, ohrabrenje i disciplinu. Kada ih učite disciplini, mora im biti jasno da nisu ona loša, nego je njihovo ponašanje neprimjereno. Ako u nečemu pogriješe, treba ih poticati i nagovarati da pokušaju ponovno, a ne ih omalovažavati zbog neuspjela pokušaja. Pokušajte prihvatiti razvojnu fazu svoga djeteta i njegove sposobnosti i nemojte nikada opterećivati djecu nerealnim očekivanjima. Percepcija neuspjeha je brz i pouzdan način da djeca izgube samopoštovanje i samopouzdanje.
Kako poštovati djecu?
Ponekad se žalimo kako najmlađi ne pokazuju dovoljno poštovanja prema starijima, no ne rijetko ni mi ne pokazujemo poštovanje koje očekujemo od njih. Najbolji način da pokažemo svoje poštovanje prema djeci jest da ostanemo smireni, ljubazni i čvrsti. Mirnoća pokazuje da imamo nadzor nad sobom, ljubaznost da nam je stalo, a odrješitost je dokaz da smo svjesni da nešto moraju naučiti. Djeca imaju potrebu da ih poštujemo, a to postižemo načinom na koji razgovaramo s njima, postupamo s njima, discipliniramo ih, slušamo njihova mišljenja i želje. To nipošto ne znači da se slažemo s njihovim mišljenjem, da popuštamo svakoj njihovoj želji ili odbacujemo njihovo discipliniranje.
Kako pridobiti djecu da vas poštuju?
Djeca vas počinju poštovati u trenutku kad počnete provoditi bilo kakvu disciplinu, primjerice ne dopuštate im da provode samovolju u provalama gnjeva ili kad shvate da vaše “ne” zaista znači “ne.” Također je važno i razgovarati o poštovanju ostalih članova obitelji. Recite im da uvijek trebaju zamoliti ako nešto žele posuditi od brata, sestre ili od roditelja. Uvjerite se da im je jasno da trebaju voditi brigu o posuđenom dok je u njihovom posjedu i da to trebaju uredno vratiti. Primjerice, ako vaša kći posuđuje majicu od starije sestre, mora znati da je treba vratiti čistu. Mora postojati poštovanje i prema osjećajima i privatnosti ostalih članova obitelji. Objasnite djeci, da ako žele ući u bratovu ili sestrinu sobu moraju pokucati, upitati smiju li ući i pričekati odgovor, a ne ulaziti bez najave. Potičite svoju djecu na brigu o osjećajima drugih članova obitelji. Ako vide da su brat, sestra ili roditelj tužni ili reagiraju ljutito, trebali bi ih upitati npr. “Jesu li dobro?”
Poštovanje drugih ljudi
Način na koji postupamo prema drugima bit će mjerilo po kojemu će naša djeca postupati s drugim ljudima, stoga bi im trebali obratiti pozornost da poštuju svakoga s kim dolaze u kontakt, bez obzira na spol, rasu, dob, vjeru ili profesiju. Trebali bi svoje poštovanje prema starijima uvijek iskazati pristojnošću i uglađenošću u njihovoj nazočnosti. Našim primjerom će djeca najbolje naučiti kako poštovati ostale odrasle ljude. Ako dajemo primjedbe poput: “ Ah, neka to učini, on je i tako ovdje samo trgovac!” ili “Ne brini, on je samo konobar!” mala je vjerojatnost da će iz toga djeca steći dojam kako poštujemo te ljude.
Najmlađima obično treba i nekoliko smjernica kada su u pitanju odnosi s prijateljima. Manja djeca trebaju shvatiti kako treba dijeliti, bile u pitanju igračke, prijatelji ili čak i obrok. Kada se djeca (bez obzira na spol) svađaju s prijateljima, što je čest slučaj, upitajte ih što se dogodilo, tko je što rekao i dajte im savjet kako da riješe problem. Odvraćajte djecu od ružnih stvari ili ogovaranja prijatelja iza njihovih leđa. Poučite ih kako da budu ljubazni, odani i poticajni. Zamijetite li da prijatelj manipulira vašim djetetom do granice s mučenjem ili nagovara vaše dijete na ružno ponašanje i grubosti, pozovite u kuću na druženje neku drugu djecu. Vaša djeca bi trebala dobiti jednako poštovanje kakvo pružaju svojim prijateljima.
Poštovanje vlasništva
Ako dopustimo djeci da kod kuće hodaju i skaču po naslonjačima i sofama, smatrat će savršeno prihvatljivim ponašanjem da upravo to čine u tuđoj kući. U vlastitoj kući zabranite djeci da dižu noge na stol i provjerite jesu li skinuli cipele kad dižu noge na sofu. Ako vide da nogom udarate igračke koje vam se nađu na putu, smatrat će da je to posve prihvatljiv način postupanja sa svojim i tuđim stvarima. Idealno bi bilo svaki dan, no budimo realni, dakle jednom tjedno zamolite dijete da vam pomogne pokupiti igračke i uredno ih staviti na mjesto ili rasporediti u male skupine po njihovoj sobi. Pokušajte popraviti slomljene igračke, a svaki taj “napor” će djetetu pokazati kako treba poštovati svoje stvari, a to će se onda odnositi i na tuđe. Kad krenu u vrtić, odnosno čim mogu držati olovku, imajte uvijek pri ruci prazan papir za crtanje i zabranite im šaranje po slikovnicama, bez obzira u kakvu su stanju.
Ne brinite ako djeca “pokupe“ loše manire od prolaznika, prijatelja ili susjeda. Djeca u pravilu preuzimaju modele ponašanja iz roditeljskog doma i oponašaju roditelje. Možda će trebati neko vrijeme, ali u konačnici će vaša djeca slijediti model ponašanja koji imate i vi.