Ah, ta folna kiselina… Postoji li išta što ona ne može? Zaista, folna kiselina može pomoći spriječiti razvoj malformacija u živčanom sustavu djeteta, kao i defekte bebinog mozga i kralježnice, može spriječiti prerani porod, srčana oštećenja i čak osigurava zdravu spermu kod muškaraca.
Folna kiselina je definitivno jedan od najvažnijih nutrijenata u vrijeme trudnoće. A sada znanstvenici kažu da bi folna kiselina mogla biti korisna i dugoročno, odnosno i u kasnijoj dječjoj dobi, jer navodno može pomoći poboljšati ponašanje djeteta, tvrde to znanstvenici uključeni u europski Nutrimenthe projekt, koji financira Europska komisija, a koji istražuje efekt rane prehrane na mentalni razvoj djece). Projekt trenutno istražuje i prehranu trudnih žena, beba i male djece i utjecaj njihove prehrane na njihovu mentalnu učinkovitost.
Dr. Henning Tiemeier, dio Nutrimenthe tima, kazao je na 11. po redu europskoj konferenciji za nutricionizam FENS u Madridu održanoj prošle godine: „Mi znamo da je folna kiselina važna za prevenciju deformacije spine bifide i drugih stvari, ali ono što smo mi željeli istražiti je kakav ona utjecaj ima na kasnije djetinjstvo, na emocionalni i bihevioralni razvoj.“
Nakon više studija, znanstvenici su ustanovili da je manjak suplementa folne kiseline u ranoj trudnoći povezan s višim rizikom emocionalnih problema i povučenog ponašanja kod djece starosti do 18 mjeseci. Ovo je još jedan razlog zbog čega je veoma važno zdravo i uravnoteženo se hraniti za vrijeme trudnoće, ali i uzimati suplement folne kiseline, također jer su najnovija istraživanja su pokazala da čak i s veoma zdravom prehranom, žena u trudnoći moda ne dobiva dovoljno folne kiseline.
Više o važnosti folne kiseline u trudnoći pročitajte OVDJE.
Foto: Tom Clare