Uređaj koji pomaže dijagnosticirati autizam već kod 2-godišnjaka

Istraživači su razvili uređaj koji može automatski identificirati autizam kod djece starosti svega 24 mjeseca na način da mjeri vokalizaciju koju dijete koristi u svakodnevici kod kuće.

djecak_pixabay

Umjesto čekanja mjesecima ili godinama da dijete odvedu stručnjaku, roditelji mogu dobiti dijagnozu putem maila unutar nekoliko tjedana odmah nakon prve sumnje.

LENABaby sistem koristi uređaj za digitalno snimanje koji može snimiti do 16 sati materijala/zvuka, koji se potom analizira kako bi se dijagnosticirao autizam i zaostajanje u razvoju govora.

Prema studiji izrađenoj na Sveučilištu u Washingtonu, prosječna dob u kojoj se autizam dijagnosticira je 5,7 godina, što je nekoliko godina kasnije od dobi u kojoj je dijagnozu moguće najranije postaviti. Sa ovim novim sistemom koji je razvila Fondacija LENA, za dijegnozu je potrebno svega nekoliko tjedana u najranijoj dobi.

"Intervencija je najefektivnija kada je dijete u dobi od 2 do 4 godine", kaže Jill Gilkerson, direktorica odjela razvoja dječjeg govora pri Fondaciji.

Dodala je kako njihov uređaj može odrediti, sa točnošću od 91%, razvija li se dijete normalno, ima li dijete autizam ili zaostajanje u razvoju govora nepoznatog uzroka.

Uređaj nazvan LENABaby, lansiran je na tržište ovog mjeseca u Americi, a u pakiranju se nalazi upitnik sa pitanjima vezanim uz razvoj djeteta, digitalni audio snimač i oblekica koju dijete nosi preko dana. Roditelji ujutro odijevaju dijete u priloženu oblekicu i snimač zvukova stavljaju u poseban đepić. Dijete nosi snimač tijekom dana, a on će zabilježiti do 16 sati govora. Na kraju dana roditelji uzimaju snimač i zajedno s upitnikom ga šalju LENA Fondaciji u kojoj se snimka analizira pomoću posebnog softvera.

"Govoreći općenito, autistična djeca imaju drugačiju vokalizaciju od druge djece", kazao je Dongxin Xu, manager softverskog i jezičnog inženjeringa pri Fondaciji. Koncept nije nov, ali klinički liječnici imaju velikih poteškoća prilikom dijagnosticiranja autizma na temelju vokalnog izražavanja. Sa postojećim metodama teško je sakupiti dovoljno podataka kod tako male djece.

Gilkerson je dodala kako tradicionalne metode mjere dječju vokalizaciju kroz četiri sata u danu, dok LENABaby uzima u obzir cijelodnevne aktivnosti u svakodnevnom okruženju djeteta. Ipak, analiza skupljenih podataka najteži je proces, jer donošenje dijagnoze ne uključuje puko brojanje čudnih zvukova, već mnogo dublju analizu dječje vokalizacije.

Izvor: www.lenababy.com