Upale uha kod djece i što poduzeti?

Iako su upale uha kod beba i djece česte, ne smiju se zanemarivati simptomi, kako ne bi došlo do komplikacija…

Upale uha kod djece i što poduzeti?

Upala uha kod beba i djece je druga najčešća upalna infekcija. Naravno, na prvom mjestu je prehlada. Zato kada se to prvi puta dogodi vašoj bebi ili djetetu, ili pak se gotovo periodički ponavlja, može se reći da je to više-manje normalno.

Upalu uha može izazvati i bakterija i virus. Ona se događa kada se iza bubnjića nakupi tekućina, te dođe do razvoja upale. U svakodnevnom životu, normalno je da tekućina koja i uđe u uho, vrlo brzo i izađe iz uha pute Eustahijeve cijev koja povezuje uho s nosom i grlom. No, ako je cijev zbog nekog razloga začepljena (na primjer prilikom prehlade, upale sinusa, alergija i sl.) tekućina ostaje unutar nje, te postaje pogodno područje za razvoj bakterija. Naravno, kako se upala pojačava, pritisak iza bubnjića raste, što povećava intenzitet boli. U tom slučaju često dolazi do povećane temperature.

Prepoznajte simptome

Najlakši način kako prepoznati da vaše dijete ima upalu uha je često diranje i povlačenje uha. Naravno, bebe vrlo često to rade i kada su umorne ili slično, ali svaki roditelj bi bez problema trebao prepoznati razliku u intenzitetu. Osim toga, uz potezanje uha najčešće djeca pokazuju znakove lošeg raspoloženja - postaju uznemirena, razdražljiva, često plaču…

Zanimljivo je da još jedna od simptoma upale uha može biti povraćanje i proljev, jer bakterija u uhu može izazvati i probleme u probavnom sustavu. Naravno, ako i dijete neće imati probavne smetnje, postoji mogućnost smanjenog apetita, a bol od uha može se prenositi i na vrat i grlo pa će bebe možda nakon nekoliko gutljaja prestati s hranjenjem, bilo da se radilo o dojenju ili bočici.

Kod nešto jačih infekcija može se pojaviti i gnojni iscjedak iz uha što je najčešće znak da se pojavila mala rupa na bubnjiću. Zbog toga ne treba paničariti, jer će ona zarasti nakon što prođe upala. Također, iz uha se može osjetiti čudan i neugodan miris, a beba neće moći spavati niti ležati na strani na kojoj joj je uho upaljeno.  

Posjetite pedijatra

Ovo je upala za koju ne treba odgađati posjet pedijatru, jer će on morati pregledati uho. U nekim slučajevima pedijatar će možda primijeniti metodu „čekamo da vidimo hoće li upala sama proći“, no to se najčešće primjenjuje kod starije djece. No, kod djece mlađe od dvije godine, najčešće se prepisuju antibiotici, a djeci starijoj od šest mjeseci pedijatar će vjerojatno i prepisati lijekove protiv bolova, kako bi dijete ne bi nepotrebno patilo. Ako primijetite da upala ne jenjava bilo da dijete uzimalo antibiotike ili ne, ponovno posjetite pedijatra.

Mogući uzorci upala

Učestale upale uha kod beba i djece, već su bila predmet istraživanja diljem svijeta. Evo koji su zaključci:
1. Djeca koja sišu palac imaju i do 30 posto češće infekcije uha, jer putem palca u usta unose bakterije i viruse, koji se pak prenose u uho. Perite svoje ruke i ruke od djeteta što češće, posebno kada je sezona prehlada i gripa.
2. Dojenjem do najmanje šest mjeseci može se pomoći u uspostavljanju boljeg djetetovog imuniteta, koji će ga štititi protiv razvoja bolesti i alergija. Američka istraživanja su pokazala da djeca koja sišu majčino mlijeko imaju za 70 posto manje upala uha, nego djeca koja uzimaju bočicu.
3. Bebe i djecu treba zaštititi od dima cigarete, jer su istraživanja pokazala da djeca koja su izložena pasivnom pušenju za 35 posto imaju češće imaju problema s upalom uha. To se odnosi i na periodičku izloženost dimu cigarete (primjerice za vikende i sl.)

Upale mogu biti opasne

Upale uha mogu u rijetkim slučajevima biti i opasne, posebno onda kada se ne liječe. Kao što smo već spomenuli, prilikom jače upale može doći do puknuća bubnjića, koji nakon što upala prođe zacijeli, no ako se to dogodi, potrebno je raditi kontrole kod liječnika, kako bi se utvrdilo je li zaista upala prošla i zacjeljuje li bubnjić kako treba. Ponavljajuće jake neliječene upale uha mogu uzrokovati oštećenje sluha. Također, u rijetkim slučajevima upale uha mogu dovesti do upale lubanje iza uha, što može biti opasno po život.

Vječno pitanje

Jedno od najučestalijih pitanja roditelja je na koji način čistiti uho bebe i malog djeteta.

  • Kao što i većina roditelja zna, štapić za uho nikad se ne smije gurati u ušni kanal, jer vrlo lako može doći do puknuća bubnjića.
  • Što se tiče voska koji se nalazi u uhu, on služi kao prirodna zaštita ušnog kanala i nema potrebe vaditi ga iz ušnog kanala. Ako ste pak zabrinuti za higijenu djetetovog uha, te preveliko nagomilavanje voska, posavjetujte se s pedijatrom kada će dijete biti na redovitom pregledu, pa ako će postojati potreba, pedijatar će ga očistiti. U normalnim slučajevima on će sam izaći van, te ćete ga moći očistiti u ušnoj školjki.
  • Redovitom higijenom čistite djetetovu ušnu školjku, s mekom gazom ili štapićem za uši.

(vam)