Razlozi dječjeg umora u većini slučajeva bezazlene su prirode i na njih roditelji previše ne obraćaju pozornost. Međutim, kad oni postanu učestali, vrijeme je za ozbiljnu reakciju. Znakovi konstantnog umora na djetetu mogu alarmirati i na početak razvijanja nekih ozbiljnijih bolesti koje na vrijeme treba staviti pod kontrolu. Ovo su neki od najčešćih uzroka pospanosti i umora kod djeteta.
Anemija
Do anemije može doći zbog smanjenog željeza ili nepravilne prehrane te neuhranjenosti. Kritičnim razdobljima smatraju se prva godina života te vrijeme puberteta. Kako biste spriječili pojavu anemije, dijete treba konzumirati namirnice životinjskog i biljnog podrijetla koje su bogate željezom. Namirnice životinjskog podrijetla bogate željezom su: crveno meso, tamno meso peradi, žutanjak jajeta, plava i bijela riba. Namirnice biljnog podrijetla bogate željezom su: povrće, kelj, špinat, blitva, cikla, sve vrste mahunarki. Za dječje obroke treba birati što više namirnica bogatih željezom i kombinirati ih s namirnicama koje obiluju C vitaminom. Ako se slabokrvnost ne uoči na vrijeme, može doći do blagog zaostatka u motoričkom razvoju te do blažih psihičkih poremećaja.
[PROČITAJTE I OVO: Pravilnom prehranom spriječite anemiju kod djece]
Nepravilna prehrana
Kod kroničnog umora, potrebno je korigirati prehranu kako bi se organizam što prije detoksicirao. Ako vaša djeca dan započinju s krafnama ili palačinkama, takozvanim "praznim" kalorijama, šećer u krvi će poskočiti, zatim pasti te će potom uslijediti neizbježni umor. Djeca bi trebala izbjegavati zaslađene gazirane napitke, unositi dovoljnu količinu vode, ali povećati unos ribe, žitarica, svježeg i sušenog voća i povrća, orašastih plodova i sjemenki. Nema pravila u konzumiranju navedenih namirnica, tj. kada i kako ih konzumirati, ali poželjno ih je jesti što češće. Vodite računa i o pripremi zdravog doručka, bogatog proteinima i ugljikohidratima kako bi djeca imala dovoljno energije tijekom cijelog dana.
Štitnjača
Hipotireoza je jedan od češćih endokrinoloških poremećaja u dječjoj dobi, a može biti prisutna od rođenja ili se razviti kasnije u djetinjstvu. Ako je urođena, hipotireoza se manifestirati tzv. lijenim ponašanjem, pospanošću, usporenom motorikom, produljenom novorođenačkom žuticom, a mogući simptomi su i usporen rad srca te snižena tjelesna temperature. I u slučaju da se hipotireoza razvije kasnije u djetinjstvu, simptomi su vrlo slični – usporenost motorike, problemi s učenjem, umor, zakašnjeli pubertet, kožni problemi, zaostaci u rastu i razvoju s obzirom na ostalu djecu te dobi. Iznimno je važno na vrijeme ustanoviti problem i krenuti s odgovarajućom terapijom.
Apneja i drugi poremećaji spavanja
Ako djeca noću spavaju između sedam i devet sati, a još se uvijek bude pospana, postoji mogućnost da imaju problema s apnejom – kratkotrajnim prestankom disanja u snu u razmacima od 10 do 30 sekundi. Vrlo često tijekom jedne noći to se može ponavljati, zbog čega se djeca ujutro bude neispavana i s glavoboljom. Osjećaj umora mogu uzrokovati i problemi s devijacijom septuma nosa, češće noćne more, tikovi i sl.
Srčani poremećaji
Umor je jedan od najčešćih znakova problema sa srcem, posebno kod djece i žena. Ukoliko vam djeca odjednom počinju imati problema s nekom tjelesnom aktivnošću, koju su prije radila s lakoćom i ako se počinju osjećati loše kada vježbaju ili se gibaju, to može biti jedan od znakova da imaju problema s radom srca. Bolesti srca u djetinjstvu svakako su bolesti koje zahtijevaju ozbiljan pristup od strane roditelja, stalnu liječničku skrb i pridržavanje uputa liječnika.
Dijabetes
Dijabetes je bolest kod koje tijelo ne može stvarati energiju kako bi trebalo, a to se događa zato što ne proizvodi dovoljno hormona inzulina, ili inzulin ne djeluje na odgovarajući način. Kada djeca s dijabetesom jedu, hrana se razgrađuje i šećer se oslobađa tijekom probave. Taj šećer odlazi u krv i prenosi se do stanica. Gušterača nije u mogućnosti reagirati stvaranjem inzulina, pa šećer ne može ući u stanice. Dijete postaje umorno, jer stanice nemaju energije.
Svakodnevna fizička aktivnost za djecu koja imaju dijabetes je neophodna. Ona smanjuje razinu šećera u krvi, a djeca koja uzimaju inzulin moraju smanjiti dozu, jer kombinacija previše inzulina i vježbanja smanjuje šećer u krvi i vodi u hipoglikemiju. Ako se dijete bavi sportom, trebalo bi uzimati više ugljikohidrata, kruha i voća.