U određenoj dobi djeca mogu postati prkosna!

Ako vaše dijete na zahtjeve odraslih neprestano reagira vrištanjem, vikanjem, provalama bijesa, onda će ga vjerojatno stručnjaci označiti kao dijete koje ima problem prkosnog ponašanja.

prkos_dijete_pixabay

Dječaci naginju prkosnom ponašanju češće od djevojčica. Neka djeca od rođenja imaju vlastiti stav, i dok rastu, sve više se svađaju s roditeljima, dok su druga prirodno smirenija i spremnija na suradnju.

Ima li vaše dijete problem s prkosnim ponašanjem?

Djeca tako često prkose roditeljima da je gotovo nemoguće reći ima li dijete zaista problema na tom planu ili je to naprosto normalno. Teško je definirati razliku između normalnog i zdravog neovisnog ponašanja djeteta, te manje normalnog, prkosnog ponašanja. Ipak, stručnjaci navode neke znakove ozbiljnih problema s prkosom ili ljutnjom koji slijede u nastavku.

  • dijete se često svađa s roditeljima
  • često gubi živce, provale bijesa su dio njegove svakodnevice
  • nerijetko odbija slijediti upute odraslih
  • često krivi druge za probleme vlastitog ponašanja
  • lako se uzruja, često je ljutito i uvrijeđeno
  • nerijetko pokazuje želju za osvetom

Prkosno ponašanje djeteta može biti velik izazov, osobito ako se kod kuće ponavlja često, a u školi ili drugdje izvan kuće, rijetko. Ako se vaše dijete kod kuće ponaša jako ružno, a primjerice u školi pristojno, nemojte odmah kriviti sebe ili njega. Savjetujemo da se usredotočite na pitanje zašto su odnosi između vas i vašeg djeteta loši i što oboje možete učiniti da ih poboljšate.

Uvažavanje djetetove dobi i temperamenta

Općenito govoreći, problemi vezani uz prkosno ponašanje djece rastu kako ona postaju fizički i intelektualno sposobnija iznijeti vlastite argumente. Ako kojim sluačajem, djetetov temperament pridonosi njegovom tvrdoglavom i nepristojnom ponašanju, to mu ne može biti izgovor, niti roditelj ne smije odustatti od preoblikovanja njegovog ponašanja. Temperamentno, živahno dijete treba dodatnu pažnju odraslih.

Prkosno ponašanje je specifično za određenu dob. Primjerice, dvogodišnjaci počinju spoznavati sami sebe i uče o pravilima koja su im nametnuta. Neki na ograničenja reagiraju intezivnije od drugih, ali gotovo svi ponekad budu gjevi ili prkosni. Kad dvogodišnjaci nauče da ih prkos ne vodi nikamo, počinju koristiti društveno prihvatljivija ponašanja kako bi postigli ono što žele.

Korisni savjeti za prkosno i ljutito dijete

Većina stručnjaka smatra da se roditelji moraju što ranije, s ljubavlju i čvrstim stavom, uhvatiti ukoštac s djetetovim prkosnim ponašanjem. Ako dijete takvim ponašanjem dobije ono što želi, onda će se takvo ponašanje vjerojatno nastaviti i intenzivirati. Dijete će smisliti nove i još ekstremnije načine ponašanja, i verbalne i fizičke, što će ga izolirati i od odraslih i od vršnjaka. Za roditelje koji ne znaju kako reagirati na djetetovo prkosno i ljutito ponašanje, stručnjaci savjetuje sljedeće:

  • ako kažete "ne" na neki djetetov zahtjev, nemojte se predomisliti i reći "da" zato što dijete radi scene i ružno ze ponaša
  • izbjegavajte odmjeravanje snaga, ako ste sigurni u to što očekujete od djeteta, nema potrebe za prepirkom
  • naučite i oblikujte dobre strategije svladavanja ljutnje
  • budite fleksibilni i dopustite djetetu da ponekad nešto učini na svoj način, slušajte njegove argumente, promijenite mišljenje kad razgovora smireno i razumno
  • upoznajte djetetova raspoloženja i ne upuštajte se u nepotrebne svađe

Odgoj ljutite, prkosne djece težak je i iscrpljujući. No bez obzira na djetetovu dob ili narav, roditelji imaju veliku odgovornost da nauče djecu kako primjereno izraziti ljutnju, pokoravati se osnovnim zakonima prirode i razviti vještine nužne za pristojno ponašanje u društvu.