"U malom srcu velika hrabrost" - Dan svjesnosti o nedonošenosti

Udruga Palčići posebnim programom “U malom srcu velika hrabrost” obilježava Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju

"U malom srcu velika hrabrost" - Dan svjesnosti o nedonošenosti

Klub roditelja nedonoščadi “Palčići” obilježit će Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju posebnim programom i tako podržati male hrabre ljude koji se od samog rođenja bore za svoj život i njihove obitelji. Program i brojne aktivnosti pod sloganom “U malom srcu velika hrabrost”  će se održavati paralelno u dva grada, u Zagrebu te u Splitu, a cilj svih aktivnosti je edukacija roditelja i javnosti o svim izazovima s kojima se susreću roditelji prijevremeno rođene djece, te sama djeca.

U Splitu tako program započinje već 12. studenog sa Baby handling radionicom u Klubu trudnica i roditelja, 15. studenog sa predstavljanjem udruge “Palčići” i savjetovanjem roditelja u splitskom City Centru one, a 16. studenog aktivnosti se nastavljaju sa posjetom Palčića odjelu neonatologije. Ova hvale vrijedna inicijativa završava 17. studenog velikom promocijom na poznatom splitskom okupljalištu - u Marmontovoj ulici gdje će točno u podne biti pušteni baloni kao simbolični znak broja prijevremeno rođene djece u Hrvatskoj. Godišnji broj nedonoščadi se trenutno  u Hrvatskoj kreće oko 2000-2500.

Također, u Zagrebu će se 17. studenog paralelno odvijati program obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o prijevremenom rođenju kada će Palčići nakon posjeta odjelu neonatologije KBC-a Zagreb, od deset sati započeti s posebnim programom na Cvjetnom trgu gdje će uz humanitarnu prodaju dijeliti promotivne materijale te pružiti savjetovanja svima onima kojima je to potrebno, a točno u podne, kao i u Splitu, simbolično će poletjeti baloni u zrak - njih 2500. Program se nastavlja 18. studenog u zagrebačkom City Centru one s početkom u devet sati gdje će se uz savjetovanja i predstavljanje Udruge održati edukativna predstava “Palčica”, nastup “Zagrebačkih mališana” nakon čega slijedi dodjela zahvalnica stručnim suradnicima i sponzorima.

Ene, mene, mini: Dajte nedonoščadi vaš glas!

Povodom Međunarodnog dana prijevremeno rođene djece posebno je organizirano i on-line glasovanje na stranici www.ene-mine-mini.eu koju su pokrenuli Europska zaklada za brigu o novorođenčadi (EFCNI) u suradnji s Klubom roditelja nedonoščadi “Palčići” i nacionalnim roditeljskim organizacijama diljem Europe. Na ovaj način, široka javnost može dati svoju podršku za poboljšanu brigu o nedonoščadi u akciji “Poziv na akciju za zdravlje novorođenčeta” koji će biti predstavljen na Europskom parlamentu 23.studenoga 2011. Poznati potpisnici biti će dr. Angelika Niebler i dr. Peter Liese, oboje članovi europskog parlamenta.

Klub roditelja nedonoščadi „Palčići“ osnovan je na inicijativu roditelja i zdravstvenih djelatnika s ciljem pomoći, edukacije i razmjene iskustava roditelja prijevremeno rođene djece te dugoročnog unapređenja skrbi za bolesnu i prijevremeno rođenu djecu, kojih se u Hrvatskoj godišnje rodi oko 5 posto. Svijest javnosti o problemima i posljedicama s kojima se susreću prijevremeno rođena djeca i njihovi roditelji je vrlo niska. Osnivanjem Kluba roditelja nastojimo povećati osjetljivost društva i prilagoditi zakonodavstvo potrebama prijevremeno rođene i bolesne djece.

Stoga pod okriljem „Palčića“ organiziramo međusobna druženja na kojima roditelji, zdravstveni, pravni i drugi stručnjaci raznih profila govore o problemima prijevremeno rođene i bolesne djece, te time nastojimo potaknuti rješavanje mnogih problema i poteškoća s kojima se susreću njihove obitelji. Želja nam je da roditelji putem takvih druženja, glasila i web stanice razmjenjuju iskustva boravka u bolnici i dolaska kući, te s kakvim se poteškoćama susreću. Već tijekom boravka u bolnici, neposredno nakon rođenja, roditeljima osiguravamo sustav podrške, nastojimo inicirati poboljšanje uvjeta boravka roditelja uz dijete. Udruga nastoji u suradnji sa ravnateljima bolnica i ustanova koje se bave prijevremeno rođenom djecom i predstojnicima odjela na kojima se liječe nedonoščad, sudjelovati u nabavi opreme koja eventualno nedostaje.