Unatoč prvom tromjesečju, žena do kraja trudnoće može dobiti i do 16 kilograma. Možda zvuči puno, ali nije. Dodatnu težinu ne čine samo 3 ili 4 kilograma koliko beba ima na porodu. Zapravo, na dobitak u trudnoći utječu sljedeće stavke (u prosjeku):
- Beba: 3-4 kg
- Dodatno masno tkivo: 2.5 kg
- Dodatna krv i ostale tekućine: 1.5 kg
- Uvećana maternica: 1 kg
- Plodna voda: 1 kg
- Posteljica: 0.7 kg
- Uvećane grudi: 0.5 kg
Kao što je vidljivo iz računice, lako se dođe do novih desetak kilograma u trudnoći.
Indeks tjelesne mase
Koliko bi trudnica trebala dobiti u trudnoći, ovisi o njenom indeksu tjelesne mase prije trudnoće. Na prvom pregledu, tj. utvrđivanju trudnoće liječnici izmjere trudnici visinu i težinu, pa je najbolje uz pomoć ovih podataka izračunati i indeks tjelesne mase (BMI).
Ako je prije trudnoće BMI normalan (između 19 i 24) – do kraja trudnoće je normalno dobiti između 11-16kg. Izuzev trudnica koje nose blizance, kod njih je u redu dobitak i do 20 kg. Ako je BMI prije trudnoće povišen (24.5 i viši), tj. trudnica je deblja, dobivanje na kilaži bi trebalo biti ograničeno na 7-11 kg. Ukoliko je BMI trudnice prije trudnoće 30 ili više, riječ je o pretilosti te debljanje treba ograničiti na 5-9 kg. Također, pothranjenim trudnicama, onima kod kojih je BMI ispod 19, se preporučuje dobivanje između 13-18 kilograma za vrijeme trudnoće.
Ako ste normalne težine na početku trudnoće, možete očekivati nešto više od dva kilograma tijekom prvog tromjesečja, između 5-8 kg u drugom tromjesečju, te dodatnih 3-5 kg u zadnjem.
Unos kalorija
Tijekom prvih nekoliko mjeseci trudnoće, nema potrebe za povećanim unosom kalorija. Oko 2 000 kalorija dnevno je sasvim dovoljno, ali valja obratiti pozornost na to da se jede dovoljno svježeg voća i povrća, a ograniči unos slatke i prerađene hrane kako bi se osiguralo dovoljno vrijednih nutrijenata za bebu u razvoju.
Tek u trećem tromjesečju bi trebalo u prehranu uvesti dodatnih 200 kalorija dnevno koje su namijenjene isključivo bebi. Nekoliko zadnjih tjedana bebe ubrzano dobivaju na težini i zato majka treba unositi ove dodatne kalorije. Ali ne zaboravite da je 200 kalorija jednako jednoj banani i čaši mlijeka ili dvjema kriškama integralnog tosta s maslacem. Ovih 200 kalorija ne treba shvatiti kao onu staru „jesti za dvoje“, jer ćete se u tom slučaju početi nekontrolirano debljati što može dovesti do problema pri porodu.
Vodite računa o uravnoteženoj prehrani
Jedan od najvažnijih koraka koje možete poduzeti kako biste si osigurali zdravu trudnoću, ali i bebi osigurali najbolji početak života jest da imate zdravu i uravnoteženu prehranu. Potrudite se da svakodnevno jedete raznovrsno svježe voće i povrće, zdrave ugljikohidrate i dovoljno proteina. To je ono na čemu će vam vaše dijete biti zahvalno.