Ako si mama sigurno su ti poznate situacije u kojima te tvoji klinac ili klinka ili više njih vrištanjem, plakanjem i bacanjem po podu dovedu do ruba živaca, a ponekad i šutnu preko njega. Ako malci imaju dvije ili tri godine, za njihovo ponašanje postoji naziv. Takvi ispadi bijesa, u toj dobi, nazivaju se tantrumi i sastavni su dio odrastanja.
Puno je lakše zadržati hladnu glavu u ovakvim situacijama kada znaš da su one normalne i da tvoje dijete nije bezobrazno i neodgojeno, već samo maleno. Još jedna sjajna vijest je da se tantrumi mogu spriječiti ili barem ublažiti, ako pravovremeno i na pravi način reagiraš. A to ćeš moći, ako znaš koji su razlozi djetetova bijesa.
Roditeljstvo nije nimalo lagana stvar. No, isplati se, potvrdit će svatko tko ima kući klince bez kojih bi život bio dosadan. U nastavku pročitaj zbog čega klinci šize i kako se nositi s njihovim ispadima.
Dijete traži pozornost
Kada dijete želi tvoju punu pozornost (a to je u spomenutoj dobi vrlo često), učinit će apsolutno sve da ju dobije. Već je bezbroj puta vidjelo kako je najkraći put do njegove mame vrištanje i plač. Najbolje što možeš učiniti u toj situaciji naravno kad se uvjeriš da je sve u redu) je da svog klinca ili klinku ignoriraš. Kada dijete vidi da mu taktika "ne pali", vrlo brzo će prestati plakati.
Testira jačinu glasa
Vika i vrištanje dosežu maksimum u dobi od 18 mjeseci do dvije godine. Bebe u tome periodu otkrivaju svoj glas. Za njih je to alat kojim uče upravljati i testiraju ga. štoviše, to je toliko moćan alat da može u trenu privući pozornost mame, ali i svih ostalih. U ovom slučaju posveti djetetu pozornost. Podigni dijete, zagrli ga, nježno razgovaraj s njime. To će ga umiriti.
Dijete pokušava komunicirati s tobom
U dobi kada dijete još uči komunicirati i ti ga ne razumiješ što ti govori, ono će početi vrištati. To je za njega jedini način da natjera roditelje da shvate kako mu nešto smeta.
Najbolje što u toj situaciji možeš učiniti je da započneš igru. Primjerice, ako ste kod kuće predloži mu da se natječete tko može biti najglasniji, a odmah potom i najtiši. Dobit ćeš na vremenu kako bi shavtila što želi,a pritom ni ono ni ti nećete izgubiti živce. dijete ispoljava ljutnju, umor ili ti pokušava reći da je gladno.
Dijete je gladno, umorno ili bijesno
Kada su glada, bijesna ili jednostavno umorna, djeca plaču jer ne znaju kako drugačije se nositi s neugodnim osjećajima i frustracijama. Strpljenje i razumijevanje su vještine koje će usvojiti odrastanjem.
Ono što u ovoj situaciji možeš učiniti je ostati mirna. Podizanje glasa i vikanje kao odgovor na djetetov bijes nikako nije dobra ideja. Smireno ga pitaj što ga muči i ako mu možeš pomoći. Utješi ga.
Dijete je anskiozno ili mu je neugodno
Još jedan razlog za tantrume jesu osjećaj neugde i anksioznosti. Kad se dijete u nekoj novo okolini ili nepoznatoj situacji ne osjeća dobro, počet će vrištati i plakati. Primjerice, u restoranu, avionu, trgovini ili gužvi. Ono što bi bilo najblje učiniti u ovakvoj situaciji je omesti ga, odnosno odvući njegovu pažnju od onog što ga iritira. pokušaj mu pjevati neku pjesmicu koju voli, daj mu igračku s kojom se inače igra ili mu pokaži nešto zanimljivo u blizini.
Dijete je puno energije
Često djeca vrište u igri. Puna su energije kojju treba ispucati. Ova vrsta vrištanja je zdrava. Kroz nju djeca uče kako iskazati pozitivne i negativne emocije s kojima se susreću kroz interakciju s drugom djecom. U ovom slučaju dijete trebaš pohvaliti za dobro ponašanje.