Svaki šesti par u Hrvatskoj suočen je s neplodnošću ili smanjenom plodnošću. Više od polovice tih parova ne zatraži pomoć liječnika, dok se godišnje liječi 10 do 12.000 parova. Ukoliko je liječenje neplodnosti bezuspješno, par može početi razmišljati o medicinski potpomognutoj oplodnji. No, uz ovu se temu nerijetko veže stigma, još uvijek se u nekim dijelovima društva radi o tabuu, pa se mnogi ne usude detaljno istražiti temu. Srećom, zato smo tu mi. Saznale smo sve što treba znati o umjetnoj oplodnji, kao i izdvojile bitne momente koji te mogu ponukati da se odlučiš na razgovor s liječnikom na ovu temu.
Za početak je bitno reći da je neplodnost bolest reproduktivnog sustava definirana kao izostanak kliničke trudnoće nakon 12 ili više mjeseci redovnih nezaštićenih spolnih odnosa. Razlikuje se primarna neplodnost (kad kod para nakon jedne godine redovitog spolnog života, bez kontracepcije, nije došlo do trudnoće) i sekundarna neplodnost (ako nakon prethodne trudnoće, bez obzira kako je ona završila, ne dolazi ponovo do trudnoće).
Medicinska potpomognuta oplodnja jest postupak koji se provodi tek kada je dotadašnje liječenje neplodnosti bezuspješno ili bezizgledno, te radi izbjegavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete kod prirodnog začeća.
Sve što o ovom postupku trebaš znati donosimo u nastavku.