.
Istraživači su u časopisu British Medical Journal naveli kako se bebe obično u autu prestanu voziti u autosjedalicama okrenutim prema stražnjem staklu kada postanu teške oko 10 kilograma. To kod nekih beba znači da se već u 8. ili 9. mjesecu života počinju voziti okrenuti prema prednjem automobilskom staklu.
Međutim, autori istraživanja dr. Elizabeth A. Watson i dr. Michael J. Monteiro koji rade u britanskoj bolnici Royal Surrey County Hospital navode kako brojni dokazi idu u priolg mišljenju kako bi se djeca trebala čak do 4. godine voziti u autosjedalicama okrenutima prema stražnjem staklu.
I jedno ranije istraživanje koje je proveo američki nacionalni ured za prometnu sigurnost (US National Highway Traffic Safety Administration) proučavajući ishode nesreća u kojima je sudjelovalo 870 djece u razdoblju od 1998. do 2003. godine, donijelo je iste rezultate. Istraživanje je pokazalo da su kod djece u dobi od 2 godine s manjim ozljedama redovito prolazili oni mališani koji su sjedili okrenuti suprotno od roditelja.
Kad pričamo o ozljedama, najnovija studija je pokazala da je djeci koja se voze u automobilu usmjerena prema stražnjem staklu bolje od ozljeda zaštićeno područje vrata i gornje kralješnice te prsa. Liječnici koji su radili na istraživanju naglašavaju kako sjedalice okrenute prema stražnjem staklu daju čvršći potporanj glavi, vratu i kralješnici te su sile udara prilikom nesreće raspršene po tim dijelovima ravnomjerno tj. ne skupljaju se u jednom dijelu tijela (npr. vratu).
Simulacije automobilskih nesreća pokazale su da bi proizvođači autosjedalica trebali napraviti modele za stariju djecu do 4 godine, a koji bi se ugrađivali prema stražnjem dijelu auta.
(JK, Izvor: British Medical Journal, 2009.)