Kako razgovarati s djetetom?
Sigurno postoji mnogo situacija u kojima je važno intervenirati. Na primjer, ako je interakcija između djece toksična, ali to ne treba izgledati kao da si protiv drugog djeteta.
Postavljaj pitanja
Saznaj više o odnosu između djece bez donošenja odluke. Prema Naumburgu, roditelji mogu postavljati pitanja poput: "Pričaj mi o svom prijatelju. Što ti se sviđa kod njega? Što volite raditi zajedno?". Roditelji mogu uvidjeti nešto što će promijeniti njihovo mišljenje o prijatelju kada imaju otvorenu komunikaciju.
Ne ogovaraj drugo dijete
Iako je možda vrlo lako reći da ti se ne sviđa taj dječak ili djevojčica, pokušaj to izbjeći. "Nije prikladno govoriti negativne stvari o prijatelju ili njihovoj obitelji – to može stvoriti razdor između tebe i tvog djeteta i vjerojatno će stvoriti više poteškoća", savjetuje Beurkens. Ako kažeš negativne stvari o prijatelju, to će vjerojatno izaći na vidjelo jer bi dijete moglo iskreno objasniti situaciju svom prijatelju. Stoga ne stavljaj svoje dijete u tešku poziciju.
Važno je vidjeti najveći problem
Ako primijetiš nešto što te brine ili nešto čega tvoje dijete nije svjesno, ponovno postavi postavi pitanja o ponašanju. Mogli bi reći: "Čini se da te tvoj prijatelj nazove samo kad mu nešto treba od tebe" ili "Često djeluješ mrzovoljno ili tužno nakon druženja s Emom".
Zajedničko rješavanje problema
Nakon što podijeliš ta zapažanja, trebala bi dati i svom djetetu priliku da izrazi svoje mišljenje. Možda se i dijete pitalo kako se nositi sa situacijom i želi promijeniti određeni odnos. "Provjera djetetovih emocija bez požurivanja je odličan roditeljski alat u bilo kojoj dječjoj dobi", objašnjava psihologinja Sarah Bren. Dalje preporučuje nježne rečenice poput "Primjećujem da se osjećaš tužno nakon druženja s Ivanom? Što bi se moglo učiniti da bude drugačije?". Kako kaže dalje, ovo bi mogao biti početak razgovora, a možeš pomoći djetetu tako što ćeš podijeliti vlastita iskustva i savjetovati ga kako poboljšati odnos.