Štapić je baš pokazao dvije crtiće, plus ili neku drugu oznaku koja vam govori da ste trudni… Bilo očekivano ili neočekivano, izvan sebe ste, sretni, uzbuđeni, pomalo zbunjeni i šokirani… Duboko udahnite i pokušajte razmisliti: „Što sad?“.
Postoje određene stvari koje žene, koje su već postale mame, preporučuju o tome što biste trebali napraviti u narednim mjesecma sretnog iščekivanja. U tim mjesecima budući roditelji puni su uzbuđenja, žene prolaze kroz velike fizičke promjene pa ponekad možda propuste učiniti neke stvari koje bi trebali. Osim redovitih ginekoloških pregleda i zdrave prehrane, znate li što biste trebali učiniti u tim mjesecima? Mi imamo odgovore…
Zadržite sretnu vijest za sebe
Vjerujemo da biste sretnu vijest najradije podijelili s cijelim svijetom, no preporučuje se da pričekate s viješću prva tri najrizičnija mjeseca trudnoće. Ako imate povjerenja da članovi uže obitelji neće pričati o vašoj trudnoći, s njima i ranije možete podijeliti sretnu vijest, ali nikako prije prvog ultrazvuka (6. - 7. tjedan trudnoće).
Razlog je vrlo jednostavan – u tom periodu česti su spontani pobačaji, a vjerujemo da nitko nakon nemilog događaja želi objašnjavati što se dogodilo. Nakon 13. tjedna trudnoće, rizik od spontanog pobačaja vrlo se smanjuje.
Dokumentirajte trudnoću
Možda već polako okrećete očima svaki put dok vidite filmove ili fotografije trudnica kroz mjesece… No, vjerujte, kada je riječ o vama, sigurno želite isto takve fotografije za uspomenu. Ne trebate ih nigdje pokazivati niti ih dijeliti sa svima na Facebooku.
To će biti ne samo lijepa uspomena vama, nego i djetetu dok odraste. Radite bilješke o tome što vam se događa. Dovoljne su male natuknice kao što je datum i tjedan trudnoće, koliki vam je obujam struka, kada ste prvi puta osjetili bebu, potencijalna imena, koliko je beba velika nakon ultrazvuka i tako dalje…
Također, možda ćete imati pitanja za ginekologa, pa ih zapišite kako biste ga pitali na sljedećem pregledu.
„Kupajte“ se u losionima i uljima za kožu
Od prvog dana kada saznate da ste trudni nemojte se ustručavati primjenjivati ulja i losione za kožu kako bi postala što elastičnija i manje sklona strijama. Mažite cijelo tijelo, jer nikad ne znate koji će vam se dio tijela preko noći povećati (bedra, stražnjica, trbuh, grudi, prsni koš ili sve zajedno). Na žalost, neke su žene jednostavno sklonije strijama od drugih, ali redovito mazanje može barem ublažiti „posljedice“ koje ćete zauvijek nositi na svojoj koži.
Nađite dobre vježbe za trudnice
Ako ste se i prije trudnoće bavili tjelovježbom i bili aktivni, nema razloga da ne nastavite i s prilagođenim programom za trudnice. Naravno, prvo morate dobiti „zeleno svijetlo“ od svojeg ginekologa. Tjelesna aktivnost pomoći će vam u lakšem podnošenju trudničkih tegoba (bolovi u leđima i zdjelici), višak kilograma neće se tako lako nakupljati, a i porod će biti lakši i brži.
Kupovina odjeće
Ne pretjerujte s kupovinom trudničke odjeće, ma koliko bila neodoljiva. Također, kupujte pametno, odnosno kombinirajte regularnu odjeću s trudničkom. Ne kupujte trudničku odjeću prije nego što vam zatreba, bez obzira na akcije. Velike su šanse da možda taj odjevni predmet nikad nećete staviti na sebe (promjena godišnjeg doba, bit će premala, prevelika, neće biti prilike da je obučete).
Kupovina stvari za bebu
S obzirom da imate osam (ili devet) mjeseci do dolaska bebe, ne trebate sve stvari kupovati odjednom. Mnoge stvari će vam pokloniti ili posuditi vaši prijatelji i članovi obitelji od njihove djece, pa ćete i uštedjeti koju kunu. Također, budite strpljivi i čekajte sniženja dječje opreme, odjeće i ostalih potrepština. Kupujte na akcijama, jer ćete uštedjeti.
Najlakše će vam biti da napravite listu stvari koje vam trebaju, te nakon toga stvari koje ćete dobiti i koje trebate kupiti. Istražite koji su robne marke bolje, koje su povoljnije, te koja je razlika između cijene, kvalitete i stvarnih potreba.
Čitajte što više
Čitajte sve što vam padne pod ruku o trudnoći i bebama. Trebat će vam! Posebno ako će to biti vaše prvo dijete i ako niste pretjerano okruženi djecom. Bez prethodnog znanja teže ćete se snaći u brizi o novorođenoj bebi. Jedno od najvažnijih stvari jest dojenje i spavanje, a nakon toga i sve ostalo. Iako ćete brojne stvari učiti „u hodu“, dobro je znati barem osnovne stvari i što možete očekivati. Bit ćete opušteniji, a vaša i beba, pa i vi zadovoljniji.
Foto: Clearblue