Što ako odbijete cijepiti dijete?

U Hrvatskoj je cijepljenje djece obavezno i zakonom propisano, a roditelje koji odbiju cijepiti svoju djecu može se i novčano kazniti

Što ako odbijete cijepiti dijete?

Već u rodilištu, u prvim danima života djetetu se daje BCG, cjepivo protiv tuberkuloze. To rutinsko cijepljenje uvod je u niz od dvadesetak različitih cjepiva koje će primiti do punoljetnosti. U Hrvatskoj je prema programu cijepljenja obvezno i besplatno cijepljenje protiv nekoliko zaraznih bolesti: tuberkuloze, difterije, tetanusa, pertusisa, poliomijelitisa, morbila, rubeole, parotitisa, hemofilusa influence tib B i hepatitisa B. Za struku je uvođenje cijepljenja iznimno korisno radi postizanja imunosti protiv pojedinih zaraznih bolesti, čime se znatno smanjilo pobolijevanje, te smrtnost.

Mnogi roditelji, međutim, ostaju pri stajalištu kako zdravom djetetu nije potrebno cjepivo, pogotovo ako je pri cijepljenju bilo opasnih nuspojava. Imaju li uopće roditelji pravo odlučivati o tome hoće li ili ne cijepiti svoje dijete? Što ako odbiju? Hoće li biti kažnjeni, te kakve posljedice zbog takve odluke može imati njihovo dijete pri upisu u vrtić ili školu kada se obavezno traži potvrda o svim cjepivima koje je dotad primilo?

Udruga Život ili cijepljenje

U Hrvatskoj je cijepljenje djece obavezno i zakonom propisano, a roditelje koji odbiju cijepiti svoju djecu može se i novčano kazniti. Ukoliko roditelji odbiju cijepiti dijete liječnik ih može prijaviti i Centru za socijalnu skrb zbog zanemarivanja djeteta. To nije spriječilo roditelje koji ustraju na stajalištu da je od cijepljenja više štete nego koristi da osnuju udrugu pod nazivom „Život ili cijepljenje“ kojom žele informirati javnost o potencijalnoj štetnosti cijepljenja kako bi se sadašnji zakon promijenio i kako bi svaki pojedinac samostalno mogao donositi odluke o svom zdravlju za sebe i za svoju djecu a ne pod prisilom zakona.

Udruga na svojim web stranicama  navodi kako je „mnogim ljudima koji su za sebe i svoju obitelj istražili temu cijepljenja u našoj zemlji i izvan nje jasno da je cijepljenje sustavan, podmukao i krajnje opasan oblik eliminacije i potpune kontrole stanovništva. Neki od tih ljudi smo mi, osnivači udruge Život ili cijepljenje, koji smo odlučili učiniti konkretne akcije u svrhu osvješćivanja stanovnika Republike Hrvatske na temu cjepiva, odnosno cijepljenja te mogućnosti izražavanja elementarnog prava svake osobe, prava na zdrav život, kroz promjenu trenutačne represivne zakonske regulative. Do osnutka udruge nije postajao niti jedan organizirani pravni subjekt koji jasno odgovara na pitanje mnogih građana Republike Hrvatske: Da li su cjepiva, odnosno cijepljenje, štetna za mene i moje dijete?“

Kazna za necijepljenje 2.000 kuna

Ako roditelji odbijaju cijepiti dijete, tada su, prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, liječnici dužni roditelja prijaviti Sanitarnoj inspekciji. Temeljem odredbe čl. 77. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kazna iznosi 2 tisuće kuna za roditelja, odnosno skrbnika, koji ne izvrši imunizaciju protiv bolesti utvrđenih Programom cijepljenja.  Roditeljima koji odluče ne cijepiti dijete savjetuje se da slijede upute koje je sastavio Europski ured Svjetske zdravstvene organizacije. Svaki put kada je dijete bolesno i zbog toga se vozi u kolima hitne pomoći, ako posjetite hitnu službu u bolnici ili pak posjetite djetetovog liječnika ili drugog liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti morate reći zdravstvenim djelatnicima da dijete nije primilo sva cjepiva preporučena za svoju dob.

Dva su razloga zbog kojih liječniku svakako morate predočiti djetetov cjepni status: Kod procjene zdravstvenog stanja djeteta, liječnik će uzeti u obzir mogućnost da dijete ima bolest protiv koje se provodi cijepljenje, poput ospica, zaušnjaka, hripavca ili difterije. Ove bolesti još uvijek postoje i liječnik će morati računati na mogućnost da je dijete oboljelo od neke od njih.Ako dijete ima neku od bolesti protiv koje se cijepi, zdravstveni djelatnici koji brinu o djetetu mogu poduzeti mjere poput izolacije, da se bolest ne proširi na druge osobe.Inače, po zakonu su kontraindikacije na cjepivo opravdan razlog za odbijanje cijepljenja, a procjena je pedijatara kako je u populaciji manje od pet posto djece koja imaju alergijeske reakcije na cjepivo.

Što kada se pojavi bolest protiv koje se cijepi?

Ako u zajednici ima oboljelih od bolesti protiv kojih se cijepi, od roditelja koji protiv te bolesti nisu htjeli cijepiti dijete, može se zatražiti da dijete ne dovode u školu, dječji vrtić ili na organizirane aktivnosti, dječje igraonice, treninge. Škola, dječja ustanova ili neka druga insitucija o kojoj se radi, obavijestit će vas kada je za necijepljeno dijete sigurno da se vrati u kolektiv.

Ako znate da je vaše dijete izloženo bolesti protiv koje se cijepi, a nije cijepljeno protiv te bolesti obavezno naučite koji su rani simptomi i znakovi bolesti. Odmah potražite medicinsku pomoć ako vaše dijete ili neki drugi ukućanin razvije rane simptome ili znakove bolesti. Obavijestite svog liječnika, odnosno osoblje zdravstvene ustanove, hitne medicinske pomoći ili bolničkog prijema da vaše dijete nije potpuno procijepljeno prije nego što dođu u kontakt s njim ili članovima obitelji. Oni trebaju znati da vaše dijete može imati bolest protiv koje se cijepi da bi u što kraćem roku mogli započeti ispravno liječenje djeteta.

Također, ako unaprijed znaju da pacijent možda ima zaraznu bolest, medicinsko osoblje može poduzeti mjere opreza u svrhu sprečavanja širenja bolesti na druge osobe. Poštujte preporuke o izolaciji djeteta, uključujući izolaciju od ostalih članova obitelji, a osobito je važno spriječiti kontakt bolesnog djeteta s dojenčadi i osobama oslabljenog imunološkog sustava Pitajte svog liječnika na koji se način mogu zaštititi članovi obitelji i ostale osobe koje dođu u kontakt s vašim djetetom.


(M.G.)