U subotu, 27. ožujka 2010., u galeriji ULUPUH, Tkalčićeva 14, od 10 do 14h održat će se izložba fotografija "Srce za Afriku". lzložba fotografija održava se u sklopu kampanje Pampersa i UNICEF-a “1 pakovanje = 1 cjepivo koje spašava život”. Autorice su poznata pjevačica i UNICEF-ova izaslanica za roditelje i bebe Maja Vučić, te novinarka Nacionala Zrinka Ferina , koje su prošle godine u organizaciji Pampersa posjetile Centralnu Afričku Republiku i sve ovjekovječile fotoaparatom.
O humanitarnom radu i ovom projektu porazgovarali smo s Majom Vučić.
Kako ste postali UNICEF-ova posebna izaslanica za roditelje i bebe?
Oduvijek sam bila senzibilizirana za teme vezane uz djecu, njihov rast i razvoj, i zato mi nikada nije bilo teško biti UNICEF-ov volonter. Aktivno sam sudjelovala u akcijama "Stop nasilju među djecom" i "Svako dijete treba obitelj". Usporedno s rođenjem mog djeteta, UNICEF je pripremao akciju pod nazivom "Prve tri su najvažnije", u koju sam bila uključena kroz planiranje i ideje, pa mi je predloženo da postanem "Posebna Unicef-ova izaslanica za roditelje i bebe" i nositeljica te akcije. Obzirom da UNICEF ne traži savršene roditelje, već one koji žele učiti i biti što bolji roditelji, pristala sam biti ambasadorica i nositeljica spomenute akcije.
Koji su zadaci UNICEF-ove posebne izaslanice za roditelje i bebe?
Moja je uloga biti medijski promotor UNICEF-ovih aktivnosti u kojima sudjelujem, promicati poruke o važnosti odgoja djece u prve tri godine njihovog života, podsjećati na dječja prava, koja nas obvezuju biti prijatelj djeci, te pomoć i podrška u njihovom psihosocijalnom razvoju. Želim biti ona koja će roditeljima pružiti potporu, udijeliti savjet i prenijeti poruku da samo s puno ljubavi i razumijevanja, učenjem i zajedničkim odrastanjem s djetetom možemo biti dobri roditelji.
U kojim sve UNICEF-ovim humanitarnim projektima sudjelujete i na koji način?
Akcija „Prve tri su najvažnije“ je dugoročna i plan je kroz nekoliko godina otvarati niz manjih akcija, a sve su jednako važne za rast i razvoj djece u prve tri godine života. Akcija je krenula sa savjetima za roditelje, a u tu svrhu smo snimili i DVD sa zanimljivim pričama o dojenju, ranoj komunikaciji, dolasku braće i sestara, hranjenju... o čemu su iskreno progovorile majke koje imaju malu djecu i tako su nam pokazale s kakvim teškoćama se susreću i kako ih rješavaju. Druga akcije koja je pokrenuta bila je "Rodilišta prijatelji djece" u kojoj je bio cilj promicati dojenje i osvijestiti važnost kontakta između majke i djeteta od prve sekunde rođenja. Kako mnoge bolnice ne zadovoljavaju tehničke uvjete da bi majka mogla uopće boraviti s djetetom stalno u istoj sobi, dogodile su se i na tom planu velike promjene u određenom broju bolnica. Kriteriji su visoki, ali se bolnice i njihovo osoblje trude kako bi osigurale najbolje za rodilje i bebe. Neki su već postali prijatelji djece, a drugi su na dobrom putu. Do sada je 17 rodilišta u Hrvatskoj dobilo titulu Rodilište – prijatelji djece, a akcija još uvijek traje. Sudjelovala sam i u akciji "Stručnjaci za komunikaciju", unutar „Prve tri su najvažnije“, „Škole za Afriku“ u sklopu akcije Pampersa i UNICEF-a u kojoj se kupnjom svakog Pampersovih proizvoda donira jedno cjepivo protiv tetanusa od kojeg u Arici godišnje umire 130.000 djece i 30.000 majki.
S obzirom da ste više od tri godine UNICEF-ova posebna izaslanica za roditelje i bebe, koji je najveći problem s kojim se susrećete?
U poboljšanju skrbi za djecu uvijek nailazimo na izazove i vidimo koliko je puno posla kada nastojimo ostvariti promjene. Uvijek mi se čini kako nam je vrijeme najveći neprijatelj jer djeca brzo rastu, a za neke sustavne promjene je potrebno puno vremena.
Kakvi su rezultati kampanje za prikupljanje cjepiva protiv tetanusa tijekom protekle 4 godine?
Kakvo je stanje u Hrvatskoj u odnosu na druge zemlje?
Pampers & UNICEF su do danas donirali preko 150 milijuna doza cjepiva. Tijekom 2006. kada je pokrenuta kampanja prikupljeno je 7,5 milijuna doza cjepiva. No kako su rezultati kampanje iz godine u godinu nadilazili sva očekivanja, ove godine želimo napraviti još više. Cilj je ove godine prikupiti još 100 milijuna cjepiva, kako bi se spasili životi još više majki i beba. Tetanus kod majki i novorođenčadi u Hrvatskoj nije problem jer se 99 posto poroda odvija higijenskim uvjetima, a i cjepivo je svima lako dostupno.
Što vam je najveće nadahnuće u humanitarnom radu za UNICEF?
Činjenica da mijenjamo živote djece na bolje – smanjujemo nasilje i osiguravamo im bolje uvjete već od prvoga dana života. :)
Velika izložba Maje Vučić i Zrinke Ferina o humanitarnom radu u Africi