Mislite ili znate da vaše dijete ne jede dovoljno hrane bogate željezom? Ako vam je bilo kakva utjeha, niste jedini roditelj kojeg to brine. Da se djecu pita, mogli bi živjeti od pizze, hrenovki, pečenih krumpirića, slastica i grickalica…
Iako treba djeci dopustiti s vremena na vrijeme i te slasne radosti, uravnotežena prehrana puna neophodnih vitamina, minerala, proteina, ugljikohidrata i zdravih masnoća, ključna je za pravilan i fizički, ali mentalni razvoj. Bez dovoljnih količina željeza djeca mogu pretrpjeti ozbiljan zaostatak u rastu i razvoju.
Naime, željezo je sastavni dio hemoglobina, koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima ili eritrocitima, a koji je odgovoran za prijenos kisika do svake stanice u organizmu. Bez željeza niti jedan organizam ne može normalno funkcionirati.
Vjerojatno većina roditelja dok pomisli na hranu bogatu željezom pomisli na špinat i crveno meso, no to je samo dio hrane koja sadrži veće količine željeza, a koju djeca od šest mjeseci, godinu, godinu i pola na dalje mogu konzumirati.
Orašasti plodovi
Kombinirajte pistacije, orahe, bademe, indijske oraščiće i druge slične orašaste plodove jer su bogati željezom, proteinima, omega-3 masnim kiselinama. Ako ih ne žele jesti same kao grickalice, stavite ih u razna jela i slastice koje će rado pojesti.
Zeleno lisnato povrće
Većina djece ne voli zeleno povrće iz jednog jednostavnog razloga – jer je zeleno… Špinat i kelj iznimno su bogati željezom i pokušajte ih ukomponirati u prehranu djece – kamuflažom. Spremite ih u obliku guste juhe, variva, pomiješajte s mesom…
Osim kelja i špinata nemojte zaboraviti na zelenu salatu, blitvu, kupus koji su isto bogati ne samo željezom, nego i drugim potrebnim vitaminima i mineralima…
Jaja
Kuhana, pečena, poširana ili spremljena na bilo koji drugi način bogata su željezom. Kuhana se mogu se vrlo rano ukomponirati u prehranu beba u obliku kašica, žumanjak od šestog mjeseca starosti. Jaja se smatraju jednom od najboljih hrana za bebe i djecu.
Crveno meso
Mnoge obitelji sve manje konzumiraju crveno meso, s čime djeci uskraćuju vrlo važan izvor željeza. Meso koje je bogato željezom je janjetina, svinjetina, sve vrste goveđeg mesa te jetra. Redovita konzumacija crvenog mesa vrlo je važna za zdravlje djece i dovoljan unos željeza.
Žitne pahuljice i pahuljice za mlijeko
Idealno bi bilo kada bi dijete željelo jesti kašu spremljenu od integralnih zobenih i/ili ječmenih pahuljica, zatim kašu od prosi kuhanu na mlijeku… Pojedine pahuljice namijenjene za djecu koje su industrijski prerađene od renomiranih proizvođača u sebi sadrže u sebi željezo. No, potrebno je obratiti pozornost za cjelokupni sastav tih vrsta žitarica, zbog većih količina šećera, umjetnih sladila i masnoća. Pozorno čitajte deklaracije.
Grahorice
Grah, soja i slanutak bogati su željezom, dok su mahune i grašak bogati vitaminom C, koji je potreban za bolju apsorpciju željeza u organizam. Količina od jedne šalice na dan spomenutih grahorica trebala dati i do 4 mg željeza.
Citrusno voće
Limun, limeta, naranča i grejp bogati su vitaminom C koji je vrlo važan za apsorpciju željeza u organizam.
Brokula
Još jedno zeleno i vjerojatno vrlo nepopularno povrće kod većine djece, no vrlo je bogato željezom, antioksidansima, vlaknima, te drugim mineralima i vitaminima. Jedna šalica brokule dnevno zadovoljit će djetetove potrebe za željezom.
Sušeno voće i sjemenke
Sušeno voće kao što su grožđice, sušene marelice, šljive te koštice od bundeve bogate su željezom i djeca ih rado jedu.
Oko 30 grama tih namirnica dnevno trebalo bi zadovoljiti dnevne potrebe djece za željezom.
Riba
Losos, bakalar, pastva i druge ribe bogate su željezom ali i drugim vrlo zdravim nutritivnim sastojcima, te kod djece preporučuje konzumacije ribe dva puta na tjedan.
Foto: © millaf - fotolia