Potreban je poseban oprez

Zaštiti najmlađe: Kako spriječiti toplinski udar kod djece?

Na visoke temperature nisu imuni ni mališani. Ako ih izlažeš direktnom suncu i ne štitiš, povećava se rizik od toplinske iscrpljenosti. Ona, u najgorem slučaju, može prerasti u opasno stanje - toplinski udar. Evo kojih se pravila trebaš držati kako bi svoje dijete, a i sebe, zaštitila od užarenih ljetnih dana

pexels-oleksandr-pidvalnyi-319938.jpg
Foto: Pexels

Toplinski udar kod djece

Najgori stadij u kojem se tijelo prestane znojiti pa mu temperatura izmakne kontroli jest toplinski udar. Iako se događa relativno rijetko, već je kod toplinske iscrpljenosti potrebno brzo reagirati kako ne bi došlo do udara. Uobičajeni znakovi toplinskog udara su suha i vruća koža, izostanak znojenja, zbunjenost, vrtoglavica ili nesvjestica. Djetetove riječi postaju nerazumljive, a prati ga uznemirenost. U vrlo se rijetkim situacijama javlja i halucinacija, no imaj na umu da takve osobe ne moraju pokazivati sve znakove, već samo jedan. Veći rizik od toplinskog udara imaju djeca sa srčenim problemima i pretili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah traži pomoć

Pokaže li tvoje dijete simptome toplinskog udara, hitno ti je potrebna medicinska pomoć - to je definitivno prva stvar koju trebaš napraviti. Nadalje, treba mu skinuti odjeću i staviti mu hladan oblok ili vrećicu leda na stražnji dio vrata, prepone ili pazuh. Kao i kod toplinske iscrpljenosti, potrebno je nadomjestiti izgubljeno i posegnuti za vodom ili izotoničnim pićima. Ponavljamo - vodiš li računa o uvjetima na kojima boravi, nisu velike šanse da tvoje dijete snađe toplinski udar. No valja imati na umu što čak i tada učiniti. Dok ne stigne medicinska pomoć jer se radi o ozbiljnom stanju.

Image
Foto: Pexels
2/6