Zakon o sigurnosti prometa na cestama jasno definira da… “Zimski uvjeti na cesti nastupaju kad je kolnik prekriven snijegom ili kad je na kolniku poledica.” Dodatno se navodi da… “Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu…”
Kao svaki vozač trebate biti svjesni da vožnjom bez adekvatno pripremljenog vozila za zimske uvjete izravno ugrožavate sebe, djecu, ostale putnike u vozilu, ali i sve ostale sudionike u prometu. Nemojte eventualne probleme koji mogu nastati s automobilom kad nastupi zima rješavati tek kad zagusti, već na vrijeme obavite najnužnije zahvate kako bi zimu dočekali i ispratili spremni i veseli.
Zimske gume
Prema jednom istraživanju, zaustavni put automobila koji vozi brzinom od 80 kilometara na sat po snijegu je za čak 42 metra kraći ako imate zimske gume. Ljetne gume zamijenite zimskim, čim temperatura padne ispod 7 stupnjeva Celzijevih. Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti, pod zimskom opremom smatraju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.
Akumulator
Ukoliko vam je akumulator dotrajao, tijekom zimskog perioda mogli bi vas dočekati problemi s pokretanjem motora. Akumulatori traju od tri do pet godina, a prije zime svakako bi trebalo provjeriti koliko je akumulator napunjen strujom. Nedovoljno jak akumulator poseban je problem za vlasnike “dizelaša” jer je za pokretanje ovih motora potrebno više struje. Osnovna provjera akumulatora uključuje vanjski pregled kojim se utvrđuje je li akumulator suh te provjera razine elektrolita u ćelijama. U svakoj ćeliji trebala bi biti približno ista razina vode, a po potrebi ih treba napuniti destiliranom vodom.
Stakla
Pobrinite da u posudi za tekućinu bude uvijek dovoljno tekućine za pranje stakla s dovoljno niskim ledištem što će spriječiti njezino zaleđivanje na vjetrobranskom staklu. Time ćete učiniti uslugu i metlicama brisača jer je zimska tekućina proizvedena tako da što više njeguje njihove osjetljive gumice. Zimsku tekućinu možete razrijediti s vodom, ali pritom budite oprezni jer razrijeđena tekućina može se smrznuti preko noći.
Antifriz
Manjak antifriza ili njegova slaba koncentracija na niskim temperaturama mogu dovesti do zaleđivanja vode, koja će se pretvarati u led. On će se širiti što lako može dovesti do oštećenja dijelova motora. Antifriz ulijte prije nego što nastupe niske temperature.
Grijanje
Neophodno je provjeriti da li funkcionira grijanje i da li ventilator ubacuje topli zrak. Ukoliko postoji neki nedostatak, a sami ga ne možete otkloniti, obavezno se javite majstoru.
Kočnice
Uvijek, a naročito u zimskim uvjetima vožnje, važno je da kočnice funkcioniraju besprijekorno. Ako u ulju za kočnice imate vlage, neophodno ga je zamijeniti, bez obzira je li prošao period od dvije godine.
Svjetla
Kraći dani, više vožnje po mraku i tami te mokre ceste na kojima se iza vozila diže rosna maglica glavni su razlozi zašto sva rasvjetna tijela vašeg vozila moraju biti ispravna. Provjerite stanje žarnih niti u svjetlima i prema potrebi ih zamijenite.
Pobrinite se i da vaš limeni ljubimac u zimu uđe s dobrom limarijom jer ako na njemu ima pukotina i oštećenja, zima će ih drastično povećati i napraviti vam još veći problem. U prljažniku uvijek imajte strugalo leda i sprej protiv smrzavanja koji se nanosi na brave i brtve vozila. I najvažnije, brzinu kretanja vozila prilagodite uvjetima na cesti, kao i uvjetima vidljivosti te poštujte ograničenje brzine.