Sekstanje u tinejdžera – vi možete nešto poduzeti po tom pitanju

Kada biste trebali porazgovarati sa svojim tinejdžerom o sekstanju? Što biste mu trebali reći?

Sekstanje u tinejdžera – vi možete nešto poduzeti po tom pitanju

Kao da nije dovoljno što morate brinuti o tome po kojim internetskim stranicama vaše dijete surfa, tema sekstanja tinejdžera je potpuno nova tema s kojim se moderni roditelji suočavaju. Sekstanje se odnosi na slanje lascivnih SMS-ova i MMS-ova, i u blažim oblicima sve staje na nevinom flertanju, dok u težim oblicima može biti i kažnjivo.

Zamislite, na primjer, mladića koji je tek napunio 18, koji se dopisuje s djevojkom koja ima 15 ili 16 godina (što uopće nije neuobičajeno). Sve započinje nevino, ali s vremenom poruke, s obje strane, postaju sve provokativnije i na kraju dođe i do razmjene golišavih slika. A to pak već spada u neku vrstu dječje pornografije.

Zbog toga što se tinejdžeri mogu "skrivati" iza ekrana mobitela, sekstanje je nešto veoma uzbudljivo, to je nov način flertanja koji im omogućava da uče o seksualnom ponašanju bez srama lice u lice. Zato čak i najpristojniji tinejdžeri mogu doći u napast sekstanja. Međutim, fotografija nage mlade djevojke (vaše kćeri) u krivim rukama može biti početak prave noćne more.

Kada biste trebali porazgovarati sa svojim tinejdžerom o sekstanju? Što biste mu trebali reći? Odgovor je da otvoreno porazgovarate o mobitelima i sekstanju prije nego što se to uopće dogodi.

  • Recite svom tinejdžeri da vi imate kako pratiti njihove poruke i MMS-ove. Dajte mu/joj do znanja da - ako dođe do provokativne komunikacije, slanja golišavih fotografija i bilo kakve druge razmjene nepoželjnih informacija – slijedi oduzimanje mobitela.
  • Budite veoma strogi kada je u pitanju slikanje i razmjena golišave fotografije. Nema izgovora.
  • Nemojte živjeti u zabludi da to vaše dijete ne radi. Pratite ispis brojeva kojima vaše dijete šalje poruke i vrijeme kada šalje. Te povremeno pročačkajte njihove mobitele i SMS komunikacije (bez obzira na to što ćete možda osjećati da narušavate njihovu privatnost).
  • Djeca ispod 16 godina zaista ne trebaju "smart" mobitele s mogućnošću fotografiranja u visokoj rezoluciji. To samo, kažu stručnjaci, potiče sekstanje.
  • S djevojkama porazgovarajte o opasnostima koje razmjene ovakvih poruka, i još gore, fotografija, mogu imati (da slika završi u javnosti, primjerice nakon svađe s dečkom). Dječaci su odvažniji i spremniji lascivno se dopisivati i tražiti fotografije. Objasnite svojoj kćeri da ona ne mora udovoljiti takvim željama.
  • S dečkima porazgovarajte o problemima koje nagovaranje na slanje provokativnih SMS-ova ili fotografija može imati. Djevojke im niti ne moraju reći da se neugodno osjećaju, ali zato itekako mogu kasnije požaliti (roditeljima, pedagogu...) na to "seksualno zlostavljanje", u što spada i nagovaranje na slanje lascivnih fotografija.


Sa sve većom prisutnošću mobitela, i sekstanje je sve popularnije. Roditelji moraju biti svjesni opasnosti koje to može imati, i moraju razgovarati sa svojom djecom o problemima koje sekstanje može uzrokovati.