Što kažu stručnjaci

Seks nakon poroda: Koliko dugo čekati i što očekivati?

Porođaj i postporođajno razdoblje doveli su te do puno toga i fizički i emocionalno. To može utjecati i na tvoj seksualni život. Evo što trebaš znati o potencijalnim promjenama i kako se s njima nositi

profimedia-0666055917.jpg
Foto: Profimedia

Što možeš očekivati kad je u pitanju seks nakon porođaja?

Seks nakon porođaja može biti drugačiji od onoga što je bio prije. Uostalom, prošla si kroz mnogo toga i fizički i psihički.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fizički aspekt

Bol i nelagoda su uobičajeni kada se vratiš seksualnom životu, ističe dr. Ross. Hormonalne promjene mogu ostaviti vaginu suhom i osjetljivom. To je osobito istinito ako dojiš, jer ćeš imati niže razine estrogena koja pomaže prirodno navlažiti vaginu.

Postoji nekoliko drugih mogućih razloga za fizičku nelagodu i bol tijekom seksa, kaže ginekologinja, kao što su komplicirani vaginalni porod, produljena druga faza porođaja, unutarnje oštećenje vaginalnog tkiva, oštećenje mišića dna zdjelice ili zdjeličnih živaca, epiziotomija, te korištenje vakuuma ili pinceta tijekom porođaja.

Kako bi ublažila nelagodu tijekom seksa, Mayo Clinic predlaže:

  • Prethodno poduzmi korake za ublažavanje bolova. To može uključivati ​​pražnjenje mjehura, toplu kupku ili uzimanje lijeka protiv bolova koji se može kupiti bez recepta. Ako je potrebno, možeš poduzeti i korake za ublažavanje bolova nakon seksa - ako osjetiš peckanje nakon seksa, nanesi led omotan u mali ručnik na to područje.
  • Koristi lubrikant. To može pomoći kod suhoće vagine.
  • Eksperimentirajte. Razmotrite druge opcije osim vaginalnog odnosa, kao što su masaža, oralni seks ili međusobna masturbacija. Budi iskrena sa svojim partnerom o tome što ti odgovara, a što ne.
  • Nađi vremena. Odvoji vrijeme za seks kada nisi previše umorna ili neraspoložena.

Koliko dugo osjećaš bol tijekom seksa nakon poroda, može biti različito, čak i mjesecima za neke žene koje su imale epiziotomiju. Ali ako si zabrinuta koliko dugo traje bol ili nelagoda, o tome možeš razgovarati sa svojim liječnikom. Istraživanja su također pokazala da od 41 do 83 posto žena doživi seksualnu disfunkciju - bilo koji fizički ili psihički problem koji sprječava seksualno zadovoljstvo - dva do tri mjeseca nakon poroda. Neke studije sugeriraju da žene imaju "izrazito nižu razinu seksualnog užitka i emocionalnog zadovoljstva" čak i više od 18 mjeseci nakon poroda.

Image
Foto: Pexels

Emocionalni aspekt

Emocionalno, nove mame mogu se osjećati potpuno preplavljeno i iscrpljeno - što znači da je seks nisko na popisu njihovih prioriteta. "Oko 80 posto žena iskusi postporođajni 'baby blues' tijekom prvih nekoliko tjedana nakon poroda, uključujući promjene raspoloženja, razdražljivost, tjeskobu i osjećaj neadekvatnosti", kaže dr. Ross.

Ona ističe da se partneri također mogu boriti sa svojim emocijama tijekom prvih nekoliko tjedana i mjeseci - prelaskom u život s novorođenčetom, snalaženjem u hormonima nakon poroda i pronalaženjem svog mjesta u novom obiteljskom okruženju.

Za oba roditelja, mnogi od ovih normalnih emocionalnih simptoma popravljaju se u roku od nekoliko mjeseci, kaže dr. Ross. Dakle, čak i ako je seks posljednja stvar koja te zanima, vrijeme i strpljenje mogu ti pomoći da se ponovno osjećate ogodno oko toga. Ali čak i ako je potrebno više od nekoliko mjeseci da se osjećaš raspoloženo za intimnost i seks, to je sasvim u redu.

"Nakon otprilike šest do devet mjeseci, žene imaju tendenciju da imaju više hormonalne stabilnosti i to im pomaže da se osjećaju više raspoloženima za seks", kaže dr. Ross. "Emocionalno i fizički se osjećate kao prije trudnoće, zbog čega se osjećate uzbuđeniji da aktivno sudjelujete u seksualnoj intimnosti."

"Svojim pacijentima uvijek govorim da vam je potrebno devet mjeseci da prođete kroz proces trudnoće, stoga si dopustite devet mjeseci i da se potpuno oporavite - uključujući i oporavak vaše vagine", dodaje dr. Ross.

3/3