Majčinstvo i dojenje

Savjeti za odvikavanje od dojenja - prema stručnjacima

Jednom kada odlučiš prestati s dojenjem (a to je samo tvoja odluka) možda ćeš se zapitati kako olakšati situaciju sebi i djetetu i koje korake napraviti da cijeli proces prođe što bezbolnije? Dojenje funkcionira kao sustav ponude i potražnje. Dakle što beba bude rjeđe dojila to će tijelo početi proizvoditi manje mlijeka

profimedia-0423966629.jpg
Foto: Profimedia.hr

Postupno smanji broj obroka

Kako bi djetetu bilo lakše tijekom odvikavanja treba krenuti s laganim odvikavanjem. Stavi razmak između dva hranjenja na tri sata (samo jedan obrok) i svaka tri do pet dana tako pomiči i druge obroke. Neki stručnjaci preporučuju vrijeme od sedam dana prije nego kreneš s drugim razmacima. "Ovo pomaže bebi da se navikne na manji broj obroka, a mamama pomaže da se tijelo lakše prilagodi padu hormona prolaktina i oksitocina", rekla je certificirana savjetnica za dojenje Trina Goodwin za HuffPost. Također žene trebaju imati na umu da promjene u razinama hormona utječu na raspoloženje i emocionalno stanje. Lagano odvikavanje od dojenja omogućuje da grudi prilagode smanjenoj potražnji, ali i da se izbjegne mastitis - bolne upale tkiva dojke koje su uzrokovane infekcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općenito je lakše prvo izbaciti podnevno hranjenje ili se može započeti s onim za koje je dijete najmanje vezano. "Dojenje prije spavanja često je zadnje jer je dijete vrlo često za njega najviše vezano", objašnjava certificirana savjetnica za dojenje Shoshanna Levine. Stručnjaci savjetuju da se nekoliko dana mlijeko izdaja jer je potrebno da se tijelo prilagodi. No ne treba se previše izdajati, samo da dojke nisu previše napunjene. Nikako ne treba previše izdajati jer bi to signaliziralo tijelu da nastavi proizvoditi mlijeko. Ako dijete ima manje od godinu potrebno je obroke zamijeniti adaptiranim mlijekom, no ako je starije može se uvesti kravlje mlijeko.

Image
Foto: Unsplash
2/5